Asit Reflüsü

'Sağlık Rehberi' forumunda ZeuS tarafından 3 Eki 2009 tarihinde açılan konu


 1. Asit Reflüsü nedir
  Asit Reflüsü tedavisi
  Asit reflüsü, asit içeren gastrik sıvıların mideden özofagusa yani yemek borusuna geriye gittiği bir durumdur. Bazı kişiler bu sorunu düzenli olarak görür ve bu duruma gastroözofageal reflü hastalığı veya GÖRH adı verilir.

  Midedeki besinler mide asidi ve enzimler tarafından kısmen sindirilir. Normal olarak, midedeki kısmen sindirilmiş içerik daha fazla sindirilmek üzere mide kasları aracılığıyla ince barsağa gönderilir. Asit reflüsü olan hastalarda asidik mide içeriği özofagusa geri kaçar, böylece inflamasyon ve hasara neden olur.

  Asit reflüsüne katkıda bulunan faktörler yağlı besinler, sigara, çikolata, kafein, alkol, obezite, gebelik ve gecikmiş mide boşalmasıdır. Obezite ve gebelik karın içerisindeki basıncı arttırır ve mide içeriğini özofagusa doğru iter. Bazı hastalarda mide içeriğinin ince bağırsağa boşalması çok yavaştır. Besin ve asit ile dolu olan bir mide, özellikle de hasta yatar durumda iken, reflüye daha yatkındır.

  Asit reflüsünün semptomları retrosternal yanma hissi (mideden veya göğsün alt bölümünden boyuna doğru yayılan yanma hissi), ağıza mide içeriğinin gelmesi, göğüs ağrısı, yutma güçlüğü (disfaji), ses kalınlaşması, diş hastalıkları ve astımı içerir.

  Asit reflüsünü tedavi etmek için sıklıkla kullanılan ilaçlar midedeki asit üretimini azaltan H2-antagonistleri ve proton pompası inhibitörleri gibi asit baskılayıcılar ve alt özofegal sifinkterin basıncını arttırarak ve midenin boşalmasını kolaylaştırarak etki eden prokinetik ajanlardır. Antiasitler retrosternal yanma veya hazımsızlık gibi asitle ilişkili semptomların tedavisinde sıklıkla kullanılan ve mide asidini nötralize ederek etki gösteren ilaçlardır. Ancak bunların GÖRH olan kişilerde sık sık görülen retrosternal yanmanın tedavisinde kullanımı genellikle önerilmez.
  Alıntı
   
Yükleniyor...