Aşkın Değişmeyen Üç Özelliği

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Yasemin tarafından 24 Eyl 2013 tarihinde açılan konu

 1. Sizin Aşk dendiğinde aklınıza ne geliyor bilemiyorum ama uzmanlar bu konuda Aşkın hiç değişmeyen üç özelliği olduğunu savunuyorlar.Aşk, belki de insanoğlunun en çok peşinde koştuğu duygudur.Romancılar, şairler, düşünürler, sanatçılar yıllar boyunca aşk konusundan ilham almışlardır.

  [IMGALT=https://forumdaslar.com/upl/uploads/askindegismeyen-ucozelligi-35184.jpg]askindegismeyen-ucozelligi-35184[/IMGALT]

  Aşkın özellikle Platonik aşkın masum olanların değil hastalık derecesinde olan Aşklar için geçerli yaşanan bu aşklarda üç farklı özellik ve bu özelliklerin birbiriyle ilişkisi 7 aşk tipini ortaya çıkmakta.

  Bu üç özellik şöyle birincisi Yakınlık ikincisi Tutku üçüncüsü ise Bağlılık.

  Taraflar arasında kurulan karşılıklı duygusal bağ olarak ifade edilebiliyor. Yakınlık özelliği sayesinde ilişkide sıcaklık, samimiyet, duygusal destek, iletişim, anlayış, huzur, beraber geçirilen zamandan keyif alma durumları gelişiyor.Tutku yaşanan bir aşkın psikofizyolojik boyutu olarak tarif ediliyor. Heyecanlanma, sevgilinin yanında olunca soluğun kesilmesi, kalp çarpıntısı dikkatin sevgiliye odaklanması ve takıntılı şekilde sevgiliyi düşünme gibi özelliklerle kendini belli ediyor.Son olarak çiftler arasındaki karşılıklı bağımlılık, her şeye rağmen birlikte olmayı isteme, ortak bir hayat hedefi oluşturma ve sürdürme özelliği olarak açıklanıyor.
   
Yükleniyor...