Aspirin in öyküsü

'Sağlık Rehberi' forumunda alemşah tarafından 26 Şub 2010 tarihinde açılan konu

 1. Aspirinin öyküsü

  Aspirin
  Asirinin hikayesi
  Aspirinin var oluşu


  [​IMG]
  Aspirin in öyküsü
  Aspirinin bilinen faydaları saymakla bitmiyor. Tarihe yön veren bu markanın öyküsünü bir de Aspirinin ağzından dinleyelim

  [​IMG]
  Etken maddem Asetilsalisilik Asit; kısaca ASA da diyebilirsiniz. Aslında kökenim 3.500 yıl öncesine dayanıyor. Tüm doktorların babası sayılan Koslu Hipokrat, ateş, ağrı ve doğum ağrıları için söğüt ağacı kabuklarından elde edilen bir özsuyu reçetesi yazmıştır. Bu özsudaki etken madde, bugün bildiğiniz adıyla, gerçekten de ağrıyı azaltan ASAdır.

  [​IMG]
  1897 - Babası için etkili bir antiromatizmal ilaç arayan Bayer kimyageri Dr. Felix Hoffmann etken maddem olan asetilsalisilik asiti (ASA) dünyada ilk kez kimyasal olarak saf ve stabil formda sentezledi. 6 Mart 1899 benim doğum günüm.

  [​IMG]
  İlk ticari şeklim, 1899 yılında eczanelere sunuldu. Başlangıçta eczanelere 250 gramlık şişelerde toz halinde veriliyordum. Daha sonraları 1'er gramlık kağıt poşetlerde sunulmaya ve hastalara dağıtılmaya başlandım.

  [​IMG]
  1900 yılında Bayer beni klasik tablet formda satmaya başladı. Dünyada bu formda satılan ilk ilaç ben oldum. 1909da yani doğumumdan sadece on yıl sonra Amerikada en çok reçetelenen ilk on ilaçtan biri oldum.

  [​IMG]
  1920lerde tüm dünyadaki araçlar üzerinde reklamım yapılıyordu. Bir zamanlar bu arabalarda dağıtılıyordum.

  [​IMG]
  1950de Guinnes Rekorlar Kitabında en iyi ağrı kesici olarak yer aldım. İnanılmaz bir heyecan yaşadım!

  [​IMG]
  1967 yılında bölmeli paketler halindeki yeşil ve beyaz renkli karton kutum satışa sunuldu.

  [​IMG]
  Uzaya bile gittim! 1969da Amerikalı Astronot Neil Armstrong ay üzerinde yürüyen ilk insan ünvanını kazandığında onun yanındaydım!

  [​IMG]
  1971de kuzenim Aspirin® Plus C Almanyada piyasaya sürüldü. İçeriğindeki C Vitamini ile hızlı ve uzun süreli etki sağlarken, bağışıklık sistemini de desteklemesiyle kabul gördü. Özellikle soğuk algınlığı ve gripte kırıklığa iyi gelmesiyle ün saldı

  [​IMG]
  İşte bu adam! 1970li yılların başlarında hakkımda geniş çaplı araştırmalar yürüten İngiliz Bilim Adamı Profesör John Vane, benim etki mekanizmamı açıklığa kavuşturdu. Birçok önemli çalışmaya da zemin hazırlayan ve ASAnın farklı hastalıklara karşı kullanılıp geliştirilmesinde önemli rol oynayan bu araştırma Prof. Sir John Vanee 1982 yılında Nobel Tıp Ödülünü kazandırdı.

  [​IMG]
  1999 yılında 100 yaşına bastım. Bayer, büyük gün 6 Mart 1999'da, en iyi bilinen ürünü olan benim için çok özel bir doğum günü armağanı tasarladı. Bayer´in Leverkusen'deki gökdelen idari binası dünyadaki en büyük Aspirin® paketine dönüştürüldü. Guiness Rekorlar Kitabı'na "Dünyanın En Büyük Aspirin® paketi" olarak geçti. İnanılmaz büyük bir kutlama oldu ve gördüm ki 100 sene sonra bile herkes tarafından sevilip güveniliyorum!
   
  Son düzenleme: 26 Şub 2010
 2. Cevap: Aspirin in öyküsü

  [​IMG]
  Etken maddem ASAdan her yıl yaklaşık 50 bin ton üretiliyor. Bu miktar 500 mglık tabletlere sıkıştırılabilseydi, 100 milyar adet tabletim elde edilirdi. Bunları yan yana koysaydık 1 milyon kmlik bir zincir oluşturulabilir ve bu uzunlukta bir zincir dünyadan aya kadar gidip gelebilirdi. (Fotoğraftaki ASA kristalidir.)

  ekolay
   
Yükleniyor...