Aşure Günü( Bu Akşam ve Yarın

'Sorularla İslamiyet' forumunda NURDİN tarafından 7 Oca 2009 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]
  AŞURE GÜNÜ VE GECESİ
  Muharrem ayının onuncu günü Aşure günüdür. Muharrem ayı, Kur'an-ı kerimde, kıymet verilen dört aydan biridir. Muharremin birinci günü oruç tutmak, o senenin tamamını oruç tutmak gibi faziletlidir. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
  (Ramazandan sonra en faziletli oruç, Muharrem ayında tutulan oruçtur.) [Müslim]

  Bu ayın en kıymetli gecesi de Aşure gecesidir. Allahü teâlâ, birçok duaları Aşure günü kabul etmiştir. Hazret-i Âdem'in tevbesinin kabul olması, Hazret-i Nuh'un tufandan kurtulması, Hazret-i Yunus'un balığın karnından çıkması, Hazret-i İbrahim'in ateşte yanmaması, Hazret-i İdris'in canlı olarak göğe çıkarılması, Hazret-i Yakub'un, oğlu Hazret-i Yusuf'a kavuşması, Hazret-i Yusuf'un kuyudan çıkması, Hazret-i Eyyüb'ün hastalıktan kurtulması, Hazret-i Musa'nın Kızıl denizi geçmesi, Hazret-i İsa'nın doğumu ve ölümden kurtulup, diri olarak göğe çıkarılması Aşure günü oldu.

  Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Aşure günü Nuh aleyhisselamın gemisi, Cudi dağına indirildi. O gün Nuh ve yanındakiler, Allahü teâlâya şükür için oruçlu idiler. Hayvanlar da hiç bir şey yememişti. Allahü teâlâ denizi, beni İsrail için, aşure günü yardı. Yine Aşure günü Allahü teâlâ Adem aleyhisselamın ve Yunus aleyhisselamın kavminin tevbesini kabul etti. İbrahim aleyhisselam da o gün doğdu.) [Taberani]

  Öteden beri Kureyş de, Resulullah da Aşure günü oruç tutardı. Medine'ye gelince de yine o gün oruç tuttu ve tutulmasını emretti. (Buhari, Müslim, Tirmizi, Ebu Davud)

  Medine'de aşure günü oruç tutan Peygamber efendimiz, Yahudilerin de oruç tuttuklarını gördü. (Niye oruç tutuyorsunuz?) diye sordu. Onlar da, (Allah'ın İsrail oğullarını düşmanından kurtardığı bir gündür, Musa bu günde oruç tuttuğu için) dediler. Resulullah efendimiz de, Müslümanların bugün oruç tutmalarının sebebini anlatmak için, (Ben Musa aleyhisselama sizden daha layıkım) buyurdu. (Buhari, Müslim, Ebu Davud)

  Bugün yapılacak işler:

  1- Aşure günü oruç tutmak sünnettir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
  (Aşure günü oruç tutanın, bir yıllık günahları affolur.) [Müslim, Tirmizi, İ. Ahmed, Taberani]

  (Aşure günü oruç tutan o yıl tutamadığı [nafile] oruçlarının sevabına kavuşur.) [Deylemi]

  (Aşure günü bir gün önce, bir gün sonra da tutarak Yahudilere muhalefet edin.) [İ.Ahmed]

  (Aşurenin faziletinden faydalanın! Bu mübarek günde oruç tutan, melekler, peygamberler, şehidler ve salihlerin ibadetleri kadar sevaba kavuşur.) [Şir'a]

  [Yalnız Aşure günü oruç tutmak mekruhtur. Bir gün öncesi veya bir gün sonrası ile tutmalı!]
  Peygamber efendimiz bir gün öğleye doğru buyurdu ki:


  (Herkese duyurun! Bugün bir şey yiyen, akşama kadar yemesin, oruçlu gibi dursun! Bir şey yemeyen de oruç tutsun! Çünkü bugün Aşure günüdür.) [Buhari, Müslim, Ebu Davud]

  Peygamber efendimiz, bugün bir hurmayı mübarek ağzında ıslatıp çocukların ağzına verirdi. Çocuklar, Resulullahın mucizesi olarak akşama kadar bir şey yiyip içmezlerdi. Bugün bazı hayvanların bile bir şey yemediği bildirilmiştir. Bir avcı, Aşure günü, bir geyik yakaladı. Geyik, yavrularını emzirip akşamdan sonra dönmek üzere, avcının izin vermesi için, Resulullah efendimizden, şefaat istedi. Avcı, geyiğin akşama kalmadan hemen gelmesini isteyince, geyik, (Bugün Aşure günüdür. Bugünün hürmetine yavrularımızı emzirmeyiz. Onun için akşamdan sonra gelmek için izin istedim) dedi. Bunu duyan avcı, geyiği Resulullaha hediye etti. O da, geyiği serbest bıraktı.

  2- Sıla-i rahim yapmalı. Yani akrabayı ziyaret edip, hediye ile veya çeşitli yardım ile gönüllerini almalı. Hadis-i şerifte,
  (Sıla-i rahmi terk eden, Aşure günü akrabasını ziyaret ederse, Yahya ve İsa'nın sevabı kadar ecre kavuşur) buyuruldu. (Şir'a)

  3- İlim öğrenmeli! Hadis-i şerifte, (Aşure günü, ilim öğrenilen veya Allahü teâlâyı zikredilen bir yerde, biraz oturan, Cennete girer) buyuruldu. Bu gece ilim olarak, ehl-i sünnete uygun bir kitap, [mesela İslam Ahlakı veya Tam İlmihal Seadet-i Ebediyye] okumalıdır. Ayrıca Kur'an-ı kerim okumalı, kazası olan kaza namazı kılmalı. (Şir'a)

  4- Sadaka vermek sünnettir, ibadettir. Hadis-i şerifte, (Aşure günü, zerre kadar sadaka veren, Uhud dağı kadar sevaba kavuşur) buyuruldu. (Şir'a)


  (Bugün aşure ibadet) diye aşure pişirmek günahtır. Aşurenin bugüne mahsus ibadet olmadığını bilerek, bugün aşure veya başka tatlı yapmak günah olmaz, sevap olur. Bu inceliği iyi anlamalı. Tedavi niyetiyle sürme çeken bugün de sürmelenebilir. Hadis-i şerifte, (Aşure günü ismidle sürmelenen, göz ağrısı görmez) buyuruldu. (Hakim)


  5- Çok selam vermeli. Hadis-i şerifte, (Aşure günü, on Müslümana selam veren, bütün Müslümanlara selam vermiş gibi sevaba kavuşur) buyuruldu. (Şir'a)

  6- Çoluk çocuğunu sevindirmeli! Hadis-i şerifte, (Aşure günü, aile efradının nafakasını geniş tutanın, bütün yıl nafakası geniş olur) buyuruldu. (Beyheki)

  7- Gusletmeli. Hadis-i şerifte, (Aşure günü gusleden mümin, günahlardan temizlenir) buyuruldu. (Şir'a)
  [Bu sevaplar, itikadı düzgün olan, namaz kılan ve haramlardan kaçan mümin içindir.]
   
  YAREN bunu beğendi.
 2. Cevap: Aşure Günü( Bu Akşam ve Yarın

  Çok teşekkürlerr Nurdin abi, forumun hanımlarının gereksiz iş yoğunluğu nedeniyle aşure yapmakta sana düşmüş....

  Bu arada hoşgeldin özledik yaw. :)
   
 3. Cevap: Aşure Günü( Bu Akşam ve Yarın

  çok güzel bilgiler verdin nurdin abi yüreğine sağlık
   
 4. Cevap: Aşure Günü( Bu Akşam ve Yarın

  Nerelerdeydin Nurdin valla yoklugun hemen farkedildi bu kadar uzak kalma bir daha yaa..:f63:

  Verdiğin bilgiler içinde teşekkürler forumun Aşuresinide sen yapacakmışsın sabırsızlıkla bekliyoruz arkadaşım..:f40: .
   
 5. Cevap: Aşure Günü( Bu Akşam ve Yarın

  Bir zat Peygamberimize geldi ve sordu:

  "Ramazan'dan sonra ne zaman oruç tutmamı tavsiye edersiniz?"

  Peygamberimiz Aleyhissalâtü Vesselam, "Muharrem ayında oruç tut. Çünkü o, Allah'ın ayıdır. Onda öyle bir gün vardır ki, Allah o günde bir kavmin tevbesini kabul etmiş ve o günde başka bir kavmi de affedebilir" buyurdu.

  Rabbim tutulan oruçları,tevbeleri ve dualarımızı kabul eder inşallah. :)

  Bu arada aşure gerçekten harika gözüküyor.Bol cevizli.Nar taneli. :f40: Portakal kabuğuda olsa fena olmazdı hani :f196:
   
 6. Cevap: Aşure Günü( Bu Akşam ve Yarın


  [​IMG]

  Aşureye bayılırım ama daha çok kendi yaptığımı severim bol cevizli ve nar taneli:f196:
  Değerli bilgiler eşliğinde bu günü bize hatırlattığınız için teşekkürler Nurdin..kısmetse yapacağım:f40:
   
 7. Cevap: Aşure Günü( Bu Akşam ve Yarın

  Peki Yaren bizim bu aşureden yeme şansımız varmı bol cevizli nar taneli :(
   
 8. Cevap: Aşure Günü( Bu Akşam ve Yarın

  valla aşureyi yapan bana da yollar heralde. ama bnmkinde portakl kabuğu filan olmasın(bizim ilkokul öğretmenimiz annemin yakın arkadaşıydı.aşure yaptığı zaman bize de getirirdi.içinde iri iri portakal kabukları vardı:))
   
 9. Cevap: Aşure Günü( Bu Akşam ve Yarın

  Sus Ece. Güzelim aşureyi heba edeceksin. Öyle lop diye atılmayacak canım. Rendenin ince tarafından incecik incecik rendelenecek.

  Yaaa incirde olsa fena olmaz :f196:
   
 10. Cevap: Aşure Günü( Bu Akşam ve Yarın

  seninki gene iyiymişşş karpuz kabuğu koyan var.. :f30:
   
 11. Cevap: Aşure Günü( Bu Akşam ve Yarın

  tmm ablacım sustum:(:f19:
   
 12. Cevap: Aşure Günü( Bu Akşam ve Yarın

  neeeee metin abi ciddi olamassınn:f73:
   
 13. Cevap: Aşure Günü( Bu Akşam ve Yarın

  Bilgiler için teşekkürler ve bu vesileyle herkesin aşure günü kutlu olsun....
   
 14. Cevap: Aşure Günü( Bu Akşam ve Yarın

  bu önemli ve güzel bilgilendirmen için teşekkürler dostum nurdin
  yaşadık desene komşularımızın ö güzel aşurelerinden tadacağız
   
Yükleniyor...