Asya'da kızlara ‘Cins kıyımı’

'Haberler' forumunda alemşah tarafından 6 Mar 2010 tarihinde açılan konu

 1. Asya'da kızlara Cins kıyımı

  Öldürülen kızlar
  Boşyere ölen kızlar

  [​IMG]

  Günahsız yere öldürülen bu çocukların tek suçu kız olmaları.
  Erkek çocuk sahibi olma tutkusu, kürtajla ya da cinayetle 100 milyona yakın kız çocuğunun canını aldı.  Asya ülkelerinde yaşayan ailelerin erkek çocuk sahibi olma tutkusu, kürtajla ya da cinayetle 100 milyona yakın kız çocuğunun canını aldı. The Economist cins kıyım başlığıyla bu konuyu kapak yaptı

  ABDnin önemli dergilerinden The Economist; Çin, Güney Kore ve Singapur gibi Asya ülkelerinde erkek çocuk isteyen ailelerin yaptığı cins kıyımını kapağına taşıdı. Doğumdan önce çocuklarının kız olduğunu öğrenen ailelerin ya kürtaj yoluyla ya da doğduktan sonra öldürerek bir “cinsi kıyımı yaptıklarını ve bu ülkelerde erkek-kadın dengesinin zedelendiğini vurguladı. Bugüne kadar 100 milyon kız çocuğunun kıyıma uğradığı sanılıyor.

  Kız çocuklarının evlendikten sonra ailelerine bir fayda sağlamamasının üzerinde duran uzmanlar ebeveynler yaşlandıktan sonra erkek çocukların eve ekmek getirip, aileye ekonomik destek olmaları nedeniyle tercih edildiğini belirtti. Yoksul ülkelerde ise bu durumun tam tersi olarak sadece başlık parası alabilmek için kız çocuk sahibi olduklarının görüldüğü belirtildi. Cins kıyımının dünyada en çok görüldüğü ülke Çin. Tek çocuk politikası ve ailelerin erkek çocuk sahibi olma isteği nedeniyle 2020 yılında erkek sayısının olması gerekenden 30-40 milyon daha fazla. Bu rakam Almanya, İngiltere ve Fransanın toplamında 23 milyon.

  Kadın intihar oranlarının en yüksek ülke de Çin. Çocuklarını kürtajla aldıran ya da doğumlarından sonra ölüme terkeden genç anneler vicdan azabına dayanamayarak ölümü seçiyor. Benzer tablo Güney Kore, Singapur ve Tayvanda da görülüyor. Uzmanlar cinsler arasında kutuplaşmalar olacağını ve erkeklerin evlenecek kadın bulmakta zorlanacağını belirtti.

   
  Son düzenleme: 6 Mar 2010