Atabetül Hakayık Hakkında Kısa Bilgi

'Biyografi' forumunda Aderito tarafından 26 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. Atabetül Hakayık Hakkında Kısaca Bilgi  Atabetü'l-Hakayık günümüz Türkçesi ile Gerçeklerin Eşiği, Edip Ahmet Yükneki'nin 12. yüzyılda, Karahanlı beylerinden Muhammed Dâd Sipehsalar'a hediye ettiği, hadis ve Arapça beyitlere dayanarak yazdığı şiirlerle, ahlaklı insan olmanın yollarını, ahlak ilkelerini açıklamış, çeşitli ahlakî öğütlerde bulunmuş, İslamî düşünce ve görüşlere yol gösterici olmuştur.
  Modern zamanda ilk bilindiğinde " Hibetü'l-Hakayık " veya " Aybetü'l-Akayık " olarak, yanlış bir şekilde isimlendirmiştir. Eserde dünyayı, Allah'ı, insanı bilmenin sadece bilim yoluyla olabileceği anlatılır. Bilginin faydası ve bilgisizliğin zararı hakkında olan konuyu işlemiştir.
  Nazım birimi beyit ve dörtlüklerden oluşan bu eserini şair, Yusuf Has Hacib'in Kutadgu Biligi gibi aruz vezniyle ve Kaşgar Türkçesi ile yazmıştır. Şairin bu eserini nerede ve ne zaman yazdığı kesin olarak bilinmemektedir. Atabetü'l-Hakayık'ın Kaşgar şivesiyle, Uygur harfleriyle yazılmış ilk yazması İstanbul'da Ayasofya Kütüphanesi'nde bulunmaktadır.


  Konusu din ve ahlaktır.
  Didaktik (öğretici) bir eserdir.
  Gazel ve kaside denilebilecek tarzda şiirler vardır. Eser mesnevi tarzında yazılmıştır.
  46 beyit ve 101 dörtlükten oluşmaktadır.
  Aruz ölçüsüyle yazılmıştır.
  Telmih (hatırlatma) sanatı kullanılmıştır.
  Eser 14 bölümden oluşur. Baştaki 5 bölüm giriş, şairin "nevi" adını verdiği 8 bölüm asıl konu, sondaki 1 bölüm de bitiriş bölümüdür.
  Giriş bölümleri kaside biçimiyle , asıl konu ile ilgili bölümler ve bitiriş bölümü dörtlüklerle (aaba) yazılmıştır. Giriş bölümünde 40 beyit, asıl konu ve bitiriş bölümlerinde 101 dörtlük vardır. Eserin tamamı 484 dizeden oluşur.
  Eser geçiş dönemi edebiyatı ürünüdür.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Atabetül Hakayık Hakkında
 1. Cossack
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  694