Atatürk Havalimanı Kapanıyor mu?

'Haberler' forumunda zamaneanne tarafından 14 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. Atatürk Havalimanı Kapanacak mı?


  Atatürk Havalimanının Kapanması


  [​IMG]


  İstanbul Avrupa yakası için düşünülen yeni havalimanının inşa edilmesine başlandı. Bu başlangıçla birlikte Atatürk havalimanının kapatılacağı gündemde.

  Uzun bir süredir üzerinde yoğun bir şekilde çalışılarak hazırlanan ihale sözleşmesinin en önemli tarafı ise Atatürk Havalimanı'nın ne olacağı hususu. Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, genel kanaat Atatürk Havalimanı ile yeni havalimanının arasındaki mesafenin kuş uçuşuyla 35 km olması nedeniyle iki meydan hava trafiğinin yönetilmesinde teknik sorunların ortaya çıkma ihtimalinin yüksek olacağı yönünde.

  Yaklaşık 8 milyar Euro gibi bir rakama mal olması beklenen büyük yarış için hazırlanan ihale sözleşmesinin, terminal ve meydan mimari projelerin, mali, teknik ve finansman gibi oldukça ayrıntılı hazırlanması gereken detayların ciddi zaman alması nedeniyle eylül ayına yetişmediği belirtiliyor.

  Ayrıca her iki meydanın aynı anda hizmet vermesi halinde trafik ayrıştırmasında nasıl bir kriter uygulanacağı sıkıntılara meydan vereceği için Atatürk Havalimanı'nın tamamen kapatılması düşüncesi ağırlık kazanmış gibi görünüyor. Özetle; üçüncü havalimanının faaliyete geçmesiyle Atatürk Havalimanı'nın devre dışı kalması gündemde...
   
Yükleniyor...