Atatürk Nasıl Askerdi

'Tarih Bölümü' forumunda EyLüL tarafından 25 Oca 2012 tarihinde açılan konu


 1. Atatürk Nasıl Askerdi
  Atatürk'ün Askeri Kişiliği

  Cephelerde; en ümitsiz anlarda O mutlaka bir aydinlik yol bulup kesin karar ve cüretli icraatla ümitsizligi ümide çaresizligi çareye maglubiyeti zafere çevirmesini bilmistir. Çanakkale'de Sakarya'da en buhranli anlarda birliklerine verdigi emirlerle zaferler kazanmistir.

  Mustafa Kemal' in yildizi önce Çanakkale'de parlamis Kafkasya'da Filistin cephelerinde devam etmis Sakarya ve Afyon-Dumlupinar Meydan Muharebesi'nde doruk noktasina çikmistir.

  Mustafa Kemal'in komutanligini en somut sekilde belirleyen büyük olay Türk Istiklâl Savasi'dir. O'nun büyük eseri bir dizi basarili muharebelerin yer aldigi bu mücadeledir ki bir destan gibi askeri tarihi ve Türk Tarihini süslemistir. Bu büyük mücadele O'nun sevk ve idaresi altinda sürdürülmüstür.

  ATATÜRK; büyük bir asker ve dâhi bir liderdir. Liderlik; insanin tavir ve hareketlerine nüfuz etmek sanati veya insanlari idare kabiliyetidir. Bazi insanlar lider olarak dogarlar. Iste ATATÜRK de böyle bir liderdir.Karakter zekâ olmak liderligin inkisafina yardimi olan fitri özelliklerdir.

  Bu vasiflarin hepside fazlasiyla ATATÜRK de mevcuttur. ATATÜRK'ün askerlik ve komutanlik konusundaki tutumu kesin ve tamamen realisttir. O'nun komutanlik vasiflarini söylece özetleyebiliriz:

  Büyük strateji ve taktikcidir. Stratejinin zaman mekân imkân taktiginde; sürat siddet cüret faktörlerini çok iyi bilir ve büyük bir ustalikla uygulardi.

  Her zaferin yalniz milli kuvvetler ile kazanilacagina inanir milli kuvvete güvenirdi.

  Çok dürüst tedbirli ve cesurdu.

  Müsamahasiz bir disiplin kurucu ve otoriterdi. Fakat o otoriteyi cebir ve siddetle degil bilgi karakter ve ruhlari fetheden saygi dolu sevgiye dayatirdi.

  Mesleginde en çok bilen ve daima okuyan yenilikleri takip ederdi.

  Hayal ile vehim ile degil daima plânla ve programla hareket ederdi.

  Kendi kabiliyetine göre çekinmeden kuvvet komutanliklarini isterdi. Çanakkale'de cephe komutanligini mütarekeden sonra harbiye nazirliginin kendisine verilmesini istedigi gibi.

  Çok sogukkanli idi. En kritik anlarda daima en ileri hatlarda bulunarak muharebeleri bizzat idare ederdi.

  Degismesi mümkün olmayan prensip sahibiydi ve prensipler koyardi. Çok zeki sürat ve intikal sahibi hadiseleri en ince teferruatina kadar görerek inceleyen hiçbir seyi tesadüfe birakmayan bir baskomutandi.

  Karar sahibiydi. En dogru karari verir derhal icraya geçerdi. Kararindan asla dönmezdi.

  Her rütbede idare ettigi bütün insanlarin ruhlarina nüfuz etmesini bilmisti.

  Basari gösterenleri en üstün sekilde takdir etmesini bilmisti.

  Fikirlerini daima açikça ve çekinmeden ortaya koyardi.


  Sonuç almaya yönelik gerçekçi plân yapmayi meslek gelenegi haline getiren bir kurmay subaylik ve komutanlik hayati O'na objektif verilere karsi son derece duyarli bir kafa yapisi gelistirmekte temel olmustur.

  ATATÜRK' ün Milli Mücadele basarilari harp tarihinin ve sanatinin özellikle üstün degerler ifade eden birer anitidir. Asker ATATÜRK' ün dehasi Milli Mücadele'nin en büyük sansi olmustur. Baskomutanin çelik iradesi sonucudur ki Sakarya'da 20 km.derinligindeki bir vatan parçasi üzerinde 22 gün 22 gece devam eden muharebeler sonucu Yunan ilerleyisi kirilabilmistir.

  Istiklâl Savasi'nin son taarruz safhasi motorsuz yildirim harbidir. Afyon Taarruzu 26 Agustos 1922'de baslamis Yunan ordusunun büyük bir kismi 30 Agustos'ta yok edilmis ordu 9 Eylül'de Izmir'e girmistir. Yani ordu 15 günde muharebe ede ede 400 km yol almistir.

  ATATÜRK tam bir asker idi fakat harbi aramazdi "harpçi olamam çünkü harbin zorlugunu yikimini herkesten iyi bilirim" derdi.

  General Mac Arthur' un su sözü ATATÜRK' ü çok güzel anlatmaktadir. "Askerlik dehasiyla insanlik ülküsünü ATATÜRK kadar benliginde birlestirmis bir adam tanimiyorum."

  ATATÜRK belki bir bilim adami degildi ancak; gerek asker olarak gerekse idareci olarak her konuya bilimsel bir yaklasimla egildigi inkâr edilmeyecek bir gerçektir. ATATÜRK' ün bütün zaferlerinde O'nun yararlandigi en etkili silâhlardan birincisi zekâsi ve dehâsi ikincisi de bilimsel yöntemi kullanmaktaki ustaligi ve bilime olan saygisidir.

  Bu kadar güçlü bir devlet adaminin kurdugu köklü ve Türk'e özgü devlet her gün daha uygar daha mutlu olarak yasayacaktir.

  Dünyanin az yetistirdigi devlet adami ve kahramanlardan biri olan Mustafa Kemal ATATÜRK "insanlik ülküsünün açik ve seçkin önderi ve Türk ulusunun uygarlik günesi" olarak yasadi ve yasayacaktir.....
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 4 Oca 2017

Yükleniyor...