atatürk neden sanata ve sanatçıya önem vermiştir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 10 Kas 2012 tarihinde açılan konu

 1. atatürk neden sanata ve sanatçıya önem vermiştir
  cewap istiyorummmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

  Cevap: atatürk neden sanata ve sanatçıya önem vermiştir

  Atatürk, sanatı seven, sanatçılara değer veren ve onları destekleyen bir devlet adamıdır. Çocukluğundan itibaren sanata ilgi duymuş ve sanatın bazı dallarıyla çok yakından ilgilenmiştir. Gençliğinde şiir ve edebiyata yakınlık duymuş, Namık Kemalin şiirlerini okumuş ve ondan etkilenmiştir.

  Atatürkün kaleme aldığı ve 1927 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisinde okuduğu Nutuk adlı eseri, Atatürkün en büyük edebî eseridir. Yazmış olduğu Oğuz Oğulları adlı şiir de Atatürkün şiir konusundaki yeteneğini sergileyen ve her Türkün okuması gereken bir eserdir.

  [​IMG]

  Atatürk, şiir ve edebiyat dışında müziğe de büyük bir ilgi duymuştur. Şarkı ve türküleri dinlemekten büyük bir zevk alan Atatürk, zaman zaman okunan şarkılara eşlik etmiş, oynanan halk oyunlarına katılmıştır. Bazı Rumeli türküleri, onun sesinden notalara dökülmüş ve müzik repertuarımızda yer almıştır.

  Atatürkün özel ilgi alanlarından birisi de arkeoloji olmuştur. Türk kültür varlıklarının kazılarla gün ışığına çıkarılması, korunup sergilenmesine, tarih için bir belge olarak kullanılmasına büyük önem vermiştir.[7] Alacahöyük, Eti Yokuşu gibi kazılara bizzat katılmış, tiyatro, müzik, Karagöz, halkoyunları gibi güzel sanatların bütün alanlarıyla yakından ilgilenmiştir.

  Tiyatroya ve sinemaya verdiği önem de son nefesini verdiği yıla kadar hep gündeminde kalmıştır. Muhsin Ertuğrul, Bedia Muvahhit gibi isimlerin birçok oyununu takip eden Atatürk, sinemanın da parlak geleceğini keskin zekâsıyla en başında tespit etmiştir:[/URL]
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Şub 2017
Yükleniyor...