Atatürk niçin önemlidir

'Tarih Bölümü' forumunda YAREN tarafından 11 Ara 2010 tarihinde açılan konu

 1. Atatürk neden önemli,
  Atatürk'ün Önemi

  Mustafa Kemal Atatürk neden önemlidir?

  Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarihi bir şahsiyettir. Yaşadığı dönemde hem Türk Tarihini, hem de Türklerle münasebette bulunan milletlerin tarihinin akışını değiştirmiştir. Birçok özelliği ile de yaşadığı dönemden sonra bile etkili olmuştur.

  Türk toplumuna çağ atlatan büyük lider, Çanakkale Zaferiyle Rusyanın çöküşünü hızlandırmış, İngiltere ve Yunanistanda hükümetlerin düşmesine sebep olmuş, Yunan Megolo İdeasını, Rum Pontus ve Ermenilerin Anadoludaki hayallerini tarihe gömmüştür.

  Avrupalıların sömürgesi olan birçok Asya ve Afrika ülkesi, onun mücadelesini örnek alarak bağımsızlıklarını ilân etmişlerdir.

  Sadece Türk Tarihine değil, Dünya Tarihine de yön veren bir lider olan Atatürk, özellikle yakın tarihin ta kendisidir. Osmanlının yıkılış sürecinde vardır. Mütareke döneminde vardır. Milli Mücadelenin yaratıcısıdır. Ölmüş bir millete hayat vererek bağımsızlığa kavuşturandır. Türkiye Cumhuriyetini kurandır. Türk milletine çağlar atlatandır. Çağların ötesini görebilendir. Sadece kendi milletinin geleceğini değil dünya milletlerinin geleceğini de etkileyendir.

  Bütün bu özellikleri ile sadece Türkler için değil, bütün dünya milletleri için Atatürkü bilmek çok önemlidir.