Atatürk ve Deniz Sporları

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda DiScOvErEr tarafından 9 Kas 2010 tarihinde açılan konu

 1. Atatürk ve Deniz Sporları

  Büyük Atatürkün bilfiil yaptigi üç spor vardir: Askerlik hayatinda basladigi ve ömrünün son yillarina kadar firsat buldukça sürdürdügü binicilik, istanbul da geçirdigi yaz tatillerinde devamli olarak ugrastigi yüzme ve kürek sporlari

  Yaz aylarinda , Florya Köskünde istirahatte bulundugu günlerde sandala binerek kürek çekmekten pek hoslandigi gerçektir. Onun kürek sporuyla ilgili bir anisini, 1930 larin ünlü kürek sampiyonlarindan olan rahmetli Prof. Dr. Bedii Gorbon söyle nakletmistir:

  - " Hiç unutmam; sene 1935 ve tarih de 29 Hazirandi. Galatasaray Lisesinde son sinif talebesiydim. Rahmetli Müdür Muavini Muslih Peykoglu, aksam çikista beni bekliyordu. Yürü haydi gidiyoruz dedi. Nereye diye sordum. Cevap vermedi Dogru Bebek e gittik. Galatasaray Kulübü denizcilik Lokali bebek teydi o zamanlar. Tek çifte fitayi denize indirmemi istedi Hoca. Fitayi denize indirdim. Ancak ondan sonradirki, bana su hususu açikladi: Gazi , Florya da bizi bekliyor; kürek çekecek, dedi. iste o anda büyük bir heyecanin tüm benligimi kapladigini hissetttim. Adeta tir tir titriyordum.

  Bir motör bizi aldi, Floryaya götürdü. Köskün önünde fitayi motörden denize indirdik. Biraz sonra Atatürk köskün iskelesinde göründü. Ayaginda lastik pabuçlar, elinde sigarasi, üstünde de slip bir yün mayo vardi.

  Gaziyi ilk defa yakindan görüyordum. Ne büyük insandi. Fitaya bindi. Elli metre kadar kürek çektikten sonra yoruldu. Bana dönerek:

  -" Senin çok acayip bir sandalin var!.." dedi "Biraz sen kürek çek de göreyim"

  Tam kirkbes dakika Atatürkü dolastirdim. insana müthis hamle veren hali vardi. O zamanlar Türkiye rekoru bendeydi. eger kronometre tutulsaydi, bu rekoru çoktan kirmis olurdum o gün.

  Gazi bu geziden pek memnun olmustu. Köskün rihtimina çikinca bana döndü:

  - " Ne arzu ediyorsun?.." diye sordu.

  Ne isteyebilirdim? Zaten dilim tutulmustu. Onun varligi benim için en büyük mükafat degil miydi?

  - "Sagliniz pasam dedim"

  Hangi kulüpten oldugumu sordu. Galatasarayli oldugumu söyledim. "Bütün arkadaslarinin gözlerinden öperim " dedi, bizi eliyle selamladi.

  Hiç durmadan fita ile Bebeke kadar kürek çektim. Kulübe geldigim zaman haberi duyan bütün arkadaslarin heyecan içinde beni beklediklerini gördüm. O gece heyecanimdan sabaha kadar uyuyamadimdi".

  Büyük Atatürkün binip çektigi bu tarihi tek çifte fita uzun yillar "Galatasaray klübünün denizcilik subesi müzesinde muhafaza edilmisti

  Büyük Atatürk, istanbulda bulundugu yaz aylarinda özellikle Moda Koyunda yapilan yelken ve kürek yarislarini "Acar" motöründen veya "Ertugrul" yatindan izlemekten de büyük haz duyardi. Basta 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayrami münasebetiyle Moda Koyunda yapilan büyük deniz sporlari senlikleri olmak üzere, önemli yarisma günleri "Acar" motöründen veya "Ertugrul" yati erkenden Moda Koyuna gelip demirler, Atatürk ve beraberindekiler bütün günü burada yarislari izleyerek geçirirlerdi.

  Yarismalar veya deniz senlikleri baslayacagi saatte "Acar" motöründen veya "Ertugrul" , Atatürkün yarislari en iyi sekilde izleyebilecegi yere gelirdi. Büyük kurtaricinin yarislari izlemeye gelisi denizciler için de ayri bir heyecan ve gurur vesilesi olurdu.

  Yarismalara katilacak teknelerin Cumhurbaskanligi yati veya motörü önünden geçerken Atatürkü selamlayislari o güne bambaska bir renk katardi. Atatürk , kendisini selamlayan sporculara küpeste kenarindan mukabelede bulunarak onlara en büyük tesviki verirdi.

  Yarismalar sona erdikten sonra Cumhurbaskanligi yati veya motörü Moda Koyundan demir alarak Florya istikametinde yola çikarken koyu dolduran yelkenliler ve kayiklarda bulunanlar tarafindan sevgi gösterileri arasinda ugurlanir ve bu tekneler Atatürkün yatinin arkasindan Moda Burnu açiklarina kaar sevgi konvoyu halinde giderlerdi

  Deniz sporlari Merkezi Olarak Seçtigi Yer

  Atatürk 1937 yilinda Fenerbahçe ve çevresindeki gezinti ve tetkikleri sirasinda Fenerbaçe Burnunun Kalamis Koyuna bakan kiyilarini pek begenmis ve buradaki köhne mendiregin derhal onarilmasini; Fenerbahçe kiyilarinin gençligin deniz sporlariyla ugrasacagi bir merkez haline getirilmesi yolunda ilgililere direktifler vermisti.

  Fenerbahçe Burnunun Kalamis Koyuna bakan kiyilarinin bu amaçla degerlendirilmesi ancak onun ölümünden sonra kendiliginden dogan bir ihtiyaçla mümkün olabilmisti.

  Bu kiyida bugün istanbul Yelken Kulübü, Fenerbahçe Spor Kulübü ve Galatasaray Spor Kulübü nün deniz sporlari tesisleri siralanmaktadir. Yan yana siralanan bu üç tesis bugün Atatürkün bu kiyilar hakkindaki arzusunu dile getirmis olmanin huzur verici tablosunu olusturmaktadir.
   
 2. Cevap: Atatürk ve Deniz Sporları

  Atamın ruhu şaad olsun mekanıysa cennet olsun...dünyanın en büyük lideri seni seviyorum...
   
Yükleniyor...