Atatürk'ün açıklanmayan vasiyeti

'Tarih Bölümü' forumunda YAREN tarafından 6 May 2011 tarihinde açılan konu

 1. Atatürk'ün vasiyeti,
  Atatürk'ün açıklanmayan vasiyeti hakkında


  ATATÜRK'ÜN AÇIKLANMAYAN VASİYETİ


  Ölümünden iki ay önce Dolmabahçeye Beyoğlu Altıncı Noterini çağırttı. Bir vasiyet yazdırdı. 50 yıl sonra açıklansın dedi. Ama hep gizli kaldı. İşte bu iddia şimdi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde dava konusu oldu

  Atatürkün ölümünden bugüne tartışılan ve varlığı gerek Genelkurmay Başkanlığı gerekse en yetkili ağızlardan yalanlanan Atatürkün gizli vasiyeti artık AİHMde. Uzun süredir kendisini bu konuya adayan, kurduğu ataturkungizlivasiyeti.com adlı internet sitesiyle tartışmayı sıcak tutan vatandaş Meriç Tumluer, konuyu AİHMe taşımayı başardı.

  Bu gizemli tartışmanın fitilini ateşleyen Meriç Tumluer iddialarını şöyle ete kemiğe büründürüyor: “Atatürk, 6 Eylül 1938de Dolmabahçe Sarayında, Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Hasan Rıza Soyak, Ordinaryüs Prof. Neşet Ömer İrdelpin de olduğu sırada, İstanbul Beyoğlu 6ncı Noteri İsmail Kunteri makamına davet ederek, el yazısı ile yazmış olduğu vasiyetlerinin olduğu zarfı kapalı bir şekilde 3 yerinden kırmızı bal mumu dökülüp, mühürletti ve notere Bu kapalı zarfta vasiyetlerim var. İcap ettiği vakit gerekeni yaparsınız diyerek teslim etti. Mühürlü büyük zarf Ankara 3. Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından, 28 Kasım 1938de bir heyet huzurunda açıldı.

  “Ziraat Bankasının gizli kasalarındaydı

  İddialara göre ise Atatürkün vasiyetnamesi eksik açıklanmıştı. Çünkü Atanın mühürlettiği zarf içinde bir zarf daha çıkmış, bu zarf da Ankara 3. Sulh Hukuk Hakimi Osman Selçuk ve görevli bir heyet tarafından 5 Ocak 1939 da Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü Merkez Şube'deki özel bir kasaya konmuştu. Tumluer, “Bu zarf mahkemede kayıt altına alınmıştı. Kasaların gününden önce açılmasını engellemek maksadı ile 50 yıllık süreç için kasaların kapısı özellikle bir kaynakla tutturulmuştu. Vasiyetin açıklanma zamanı geldiğinde dönemin yetkilisi 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren bu konuda kamuoyuna hiçbir bilgi vermedi.

  Atatürkün gizli vasiyetinin açıklanması için beklenen süre dolup da kimseden ses çıkmayınca bu kez konu mahkemeye taşındı. Meriç Tumluerin 2005te Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesine verdiği dilekçe Atatürkün gizli vasiyeti iddiasını mahkeme gündemine getirdi. Aralarında 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evrenin yanı sıra eski miletvekili Emin Şirin ve Araştırmacı-Yazar Aytunç Altındalın da bulunduğu isimler tanık olarak gösterilmişti. Hakim 2005te “Davacıların iddia ettiği gibi bir vasiyetnamenin varlığı sübuta ermediği gerekçesiyle davacıların talep ve davasının reddine karar verdi.

  AİHM başvuruyu kabul etti

  Türkiyedeki iç hukuk yolları tükenince bu kez gözler AİHMe çevrildi. Tumluer son çare olarak Strasburgdaki AİHMe 19 Nisan 2007de, 40 sayfadan oluşan dilekçeyle başvurdu. 31 Mayısta ise Strasburgdan yanıt geldi.

  Vasiyette hilafet mi vardı?

  Araştırmacı-yazar Aytunç Altındala göre, Atatürk, bazı notlarının ölümünden 50 yıl sonra açıklanmasını vasiyet etmişti. Altındal, “Kenan Evren ve dönemin başbakanı Turgut Özal, bunları okudular. Ancak bu görüşlere, bu fikirlere toplumun henüz hazır olmadığını öne sürerek bunların açıklanmasını engellediler dedi.

  1988de Atatürkün vasiyetinin üstüne 25 yıllık yeni bir yasak konulduğunu da iddia eden Altındal, “Atatürk, hilafetin kişi bazında değil, bütün İslam ülkeleri arasında rotasyonla değişecek bir kurum olarak canlandırılabileceğini düşünüyordu. Bu vasiyeti 1958de Adnan Menderes de öğrendi ve Siz isterseniz hilafeti bile geri getirebilirsiniz cümlesini bu nedenle söyledi.

  KIRMIZI MÜHÜRLÜ VASİYET

  6 Eylül 1938deki vasiyet mektubunda bir gizli zarf daha vardı. Tartışılan zarf, şimdi AİHMin de gündemine geldi.

  PEŞİNİ BIRAKMIYOR

  Meriç Tumluer, yıllardır araştırdığı “gizli vasiyeti AİHMe kadar götürmeyi başardı. Bundan sonra ne olacağını kendisi de merak ediyor.


  Kaynak:Vatan Gazetesi ​
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 6 Nis 2012
Yükleniyor...