Atatürk'ün askeri kişiliği

'Tarih Bölümü' forumunda Burcu tarafından 30 Eki 2014 tarihinde açılan konu

 1. Mustafa Kemal´in yıldızı önce Çanakkale´de parlamış, Kafkasya´da Filistin cephelerinde devam etmiş, Sakarya ve Afyon-Dumlupınar Meydan Muharebesi´nde doruk noktasına çıkmıştır.
  Mustafa Kemal´in komutanlığını en somut şekilde belirleyen büyük olay Türk İstiklâl Savaşı´dır. O'nun büyük eseri, bir dizi başarılı muharebelerin yer aldığı bu mücadeledir ki, bir destan gibi askeri tarihi ve Türk Tarihini süslemiştir. Bu büyük mücadele O´nun sevk ve idaresi altında sürdürülmüştür.

  Atatürk; büyük bir asker ve dâhi bir liderdir. Liderlik; insanın tavır ve hareketlerine nüfuz etmek sanatı veya insanları idare kabiliyetidir. Bazı insanlar lider olarak doğarlar. İşte Atatürk de böyle bir liderdir.Karakter, zekâ, olmak liderliğin inkişafına yardımı olan fitri özelliklerdir. O´nun komutanlık vasıflarını şöylece özetleyebiliriz:

  Büyük strateji ve taktikcidir.
  Her zaferin yalnız milli kuvvetler ile kazanılacağına inanır, milli kuvvete güvenirdi.
  Çok dürüst, tedbirli ve cesurdu.
  Müsamahasız bir disiplin kurucu ve otoriterdi.
  Mesleğinde en çok bilen ve daima okuyan, yenilikleri takip ederdi.
  Hayal ile vehim ile değil, daima plânla ve programla hareket ederdi.
  Kendi kabiliyetine göre çekinmeden kuvvet komutanlıklarını isterdi.
  Çok soğukkanlı idi.
  Değişmesi mümkün olmayan prensip sahibiydi ve prensipler koyardı. Çok zeki, sürat ve intikal sahibi, hadiseleri en ince teferruatına kadar görerek inceleyen, hiçbir şeyi tesadüfe bırakmayan bir başkomutandı.
  Karar sahibiydi. En doğru kararı verir, derhal icraya geçerdi. Kararından asla dönmezdi.
  Her rütbede, idare ettiği bütün insanların ruhlarına nüfuz etmesini bilmişti.
  Başarı gösterenleri en üstün şekilde takdir etmesini bilmişti.
  Fikirlerini daima açıkça ve çekinmeden ortaya koyardı.

  Atatürk´ün Milli Mücadele başarıları harp tarihinin ve sanatının özellikle üstün değerler ifade eden birer anıtıdır. Asker Atatürk´ün dehası Milli Mücadele´nin en büyük şansı olmuştur. Başkomutanın çelik iradesi sonucudur ki Sakarya´da 20 km.derinliğindeki bir vatan parçası üzerinde 22 gün 22 gece devam eden muharebeler sonucu Yunan ilerleyişi kırılabilmiştir.

  Bu kadar güçlü bir devlet adamının kurduğu köklü ve Türk´e özgü devlet, her gün daha uygar daha mutlu olarak yaşayacaktır.
  Dünyanın az yetiştirdiği devlet adamı ve kahramanlardan biri olan Mustafa Kemal Atatürk "insanlık ülküsünün açık ve seçkin önderi ve Türk ulusunun uygarlık güneşi" olarak yaşadı ve yaşayacaktır.....