Atatürkün Basına Verdiği Önem Nedir

'Tarih Bölümü' forumunda EyLüL tarafından 10 Eki 2012 tarihinde açılan konu

 1. Atatürkün Basına Verdiği Önem  Atatürkün Basına Verdiği Önem Kısa

  Basının önemini çok iyi bilen Mustafa Kemal Paşa, henüz daha Büyük Millet Meclisi açılmadan önce, askeri ve ulusal örgütlerin mahallelere ve köylere kadar ulaştırılması ve geliştirilmesi için uğraşmıştır. Atatürk, 27 Kasım 1919da, Erzurum Heyet-i Merkeziyesine yolladığı yazıda, zamanın gereğine göre acele olarak mahalle ve köylerde Teşkilat-ı Milliyenin kurulmasını belirtmekteydi. Milli Teşkilat mahalle ve köylerde kurulup geliştirilince, ister istemez buralara ulusal bağımsızlık savaşı ile ilgili bilgiler ulaştırılacaktı. Bunun için de, önce Sivasta İrade-i Milliye, sonra Ankarada Hakimiyet-i Milliye gazeteleri çıkarılmış, Ankarada Anadolu Ajansı ve Matbuat Müdürlüğü kurulmuştur.

  Atatürk tarafından kurulan gazetelerden ilki İrade-i Milliye gazetesidir. İrade-i Milliye gibi halkın iradesini ortaya koyan bu ismi Mustafa Kemalin bizzat kendisi vermiştir. Atatürk, Kongrenin yayın ve propaganda organı olarak 4 Eylül 1919dan itibaren “İrade-i Milliye adlı gazeteyi yayınlatmaya başlamıştır. Bu gazete Heyet-i Temsiliyenin Ankaraya gelişinden sonra Sivasta kalmış ve yayınını orada sürdürmüştür. Bu gazetede ulusal şahlanışın ülküsü dile getirilmiş ve Mustafa Kemal bu gazeteden söz ettiğinde daima “benim gazetem deyimini kullanmıştır.

  Atatürkün kurduğu gazetelerin ikincisi ise Hakimiyet-i Milliyedir.Hakimiyet-i Milliye gazetesi, ulusal bağımsızlık hareketinin sözcüsü olmuş ve devletin sözcülüğünü yapmıştır. Hakimiyet-i Milliyenin hemen hemen her sayısında Mustafa Kemalin bir genelgesi, beyannamesi olduğu gibi, bazı sayılarında bunların birkaç tanesi yer almaktadır. Gazetede, ayrıca ulusal bağımsızlık mücadelesini ve devrimleri destekleyen Anadolu basınından alıntılar büyük yer tutmaktadır.

  Mustafa Kemalde büyük bir imrenmeyle beraber, bu toplumların seviyesini Türkiyede aşma arzusu yaratmıştır.

  Bu önemli karar lafta kalmadı ve uygulamaya hemen geçildi. Sonucunda da 1923′de Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi kuruldu, bunu Antalya, Bursa ve Edirne Arkeoloji müzeleri izledi. 1 Nisan 1924, Topkapı Sarayı eşyaları ile müzeye çevrildi. 24 Kasım 1934′de Ayasofya, 1925′de Eski Şark Eserleri Müzesi, 1926′da Konya Mevlana, Tokat, Amasra ve Sinop Müzeleri, 1927′de İslam Eserleri Müzesi, İzmir, Sivas, 1929′da Kayseri, 1931′de Afyon Müzesi, 1934′de Efes, Diyarbakır, 1935′de Manisa, Silifke, Isparta, 1937′de Dolmabahçe Sarayının bir bölümü Resim ve Heykel Müzesi olarak düzenlendi. Oldukça tutucu bir yapıda olan o günkü toplum yapısını çağdaşlaştırmaya gayret ettiği günlerde, ilk meclisinde bir hoca mebus Bu asri kelimesi ne demektir.

  Birçok ressamla tanışmış, onlarla yakın dostluklar kurmuştur. Büyük Sanatçı olarak nitelediği İbrahim Çallıyı defalarca sofrasına davet etmiştir. Mihri Müşfik hanım ise, en sevdiği portresini yapan ressamdır.
   
 2. Cevap: Atatürkün Basına Verdiği Önem Nedir

  beğendim güzel
   
Yükleniyor...