Atatürkün Basına verdiği Önem ve Türk Basınına Katkıları Kısaca

'Ders notları' forumunda EyLüL tarafından 5 Eki 2012 tarihinde açılan konu

 1. Atatürkün Basına verdiği Önem ve Türk Basınına Katkıları Kısaca

  Basının önemini çok iyi bilen Mustafa Kemal Paşa, henüz daha Büyük Millet Meclisi açılmadan önce, askeri ve ulusal örgütlerin mahallelere ve köylere kadar ulaştırılması ve geliştirilmesi için uğraşmıştır.

  Atatürk tarafından kurulan gazetelerden ilki İrade-i Milliye gazetesidir. İrade-i Milliye gibi halkın iradesini ortaya koyan bu ismi Mustafa Kemalin bizzat kendisi vermiştir. Atatürk, Kongrenin yayın ve propaganda organı olarak 4 Eylül 1919dan itibaren “İrade-i Milliye adlı gazeteyi yayınlatmaya başlamıştır. Bu gazete Heyet-i Temsiliyenin Ankaraya gelişinden sonra Sivasta kalmış ve yayınını orada sürdürmüştür. Bu gazetede ulusal şahlanışın ülküsü dile getirilmiş ve Mustafa Kemal bu gazeteden söz ettiğinde daima “benim gazetem deyimini kullanmıştır.

  Atatürkün kurduğu gazetelerin ikincisi ise Hakimiyet-i Milliyedir.Hakimiyet-i Milliye gazetesi, ulusal bağımsızlık hareketinin sözcüsü olmuş ve devletin sözcülüğünü yapmıştır. Hakimiyet-i Milliyenin hemen hemen her sayısında Mustafa Kemalin bir genelgesi, beyannamesi olduğu gibi, bazı sayılarında bunların birkaç tanesi yer almaktadır. Gazetede, ayrıca ulusal bağımsızlık mücadelesini ve devrimleri destekleyen Anadolu basınından alıntılar büyük yer tutmaktadır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Mar 2017
Yükleniyor...