Atatürkün Bebekliği

'Tarih Bölümü' forumunda Masal tarafından 2 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. Atatürkün Bebekliği Hakkında Bilgi


  Mustafa Kemalin Çocukluğu


  Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1881 yılında, Selanik'te Kocakasım Mahallesi, Islahhane Caddesi'ndeki üç katlı pembe evde doğdu.

  Mustafa, ilk önce mahalle mektebinde öğrenim hayatına başlamış, sonra da babasının isteğiyle Şemsi Efendi Mektebine geçmiştir. 1888 yılında babasını kaybetmiş, bir süreliğine dayısının yanında kalarak eğitimine ara vermek zorunda kalmıştır.

  Mustafa, kardeşleri Makbule ve Naciye ile ceviz oyunu, saklambaç ve daha bir çok değişik oyunlar oynarmış. Çok hareketli olan Mustafa, kız kardeşleri ile şakalaşır, bir çok muziplikler yaparmış. Aslında mizaç olarak sert bir yapıya sahip olan Mustafa, kız kardeşi Makbulenin itaatkâr olmasından dolayı ona pek kızmazmış.

  Çocukluk yıllarından beri ata ve silaha karşı büyük heves duyan Mustafanın, tahta parçalarından tabanca ve tambura yaptığını anlatan Makbule Atadan, kardeşinin her türlü oyuncağa düşkün olduğunu ve kendisine “Makbuş diye hitap ettiğini söylüyor.

  Makbule Hanım Ağabeyi Mustafanın çocukken fareden korktuğunu anlatan Makbule Atadan, Zübeyde Hanımın Mustafaya; “Sen asker olacaksın!... Asker korkar mı hiç? dediğinden bahsediyor.
   
Yükleniyor...