Atatürk'ün Kabri Nerededir

'Tarih Bölümü' forumunda EyLüL tarafından 13 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. Atatürk'ün Kabri Nerede  Mustafa Kemal Atatürk'ün Kabri Nerededir

  Atatürk'ün asıl mezarı, tören yapılan simgesel mezarının altındaki mezar odasında bulunmaktadır Atatürk'ün pirinçten yapılmış mezarının çevresinde, 80 ilimizden ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden getirilmiş yurt toprakları, yine pirinçten kavanozlar içinde, bulunmaktadır.

  [​IMG]

  Türk Kurtuluş Savaşının ve Türk İnkılâplarının büyük önderi Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürkün, Türk vatanının bağımsızlığını kazanması için giriştiği savaş ve Türk milletini çağdaş uygarlık seviyesine ulaştırmak amacıyla gerçekleştirdiği inkılâplarla geçen yaşamı 57 yıl sürmüş ve Büyük Önder 10 Kasım 1938′de ebediyete intikal etmiştir.

  Mustafa Kemal Atatürk, Türkiyeyi bütün kurumları ile çağdaş uygarlığın bir üyesi yapan, insanlık tarihine mal olmuş büyük bir önderdir. Onun yüceliğini her yönüyle temsil edecek, ilke ve inkılâpları ile çağdaşlaşmaya yönelik düşüncelerini yansıtacak bir anıtmezar yapma fikri, Atatürkü kaybetmenin derin hüznü içindeki Türk milletinin ortak isteği olarak belirmiş ve yapımına karar verilmiştir.

  [​IMG]
   
Yükleniyor...