Atatürkün Kaç Kardeşi Var

'Tarih Bölümü' forumunda EyLüL tarafından 21 Eki 2012 tarihinde açılan konu

 1. Atatürkün Kaç Kardeşi Vardır  Mustafa Kemal Atatürkün Kaç Kardeşi Var

  En son ortaya çıkan belgelere göre Mustafa Kemal Atatürkün 6 tane kardeşi bulunuyor. Her ne Kadar Atatürkün 2 kardeşi olduğu bilinse de aslında ölen kardeşleriyle birlikte Mustafa Kemal Atatürkün 6 kardeşi bulunuyor. Mustafa Kemal Atatürkün annesi Zübeyde hanımın Darüşşafakaya bıraktığı mirasta yazılı olarak duran ayrıntıdan ortaya çıkartan Tarihçi yazar Murat Bardakçı mirası Darüşşafakaya bağışlamak için bir şart koşmuş ve şart ise her yıl ölen çocukları için hatim indirilmesini istemişti.

  [​IMG]

  Mustafa Kemal Atatürkün annesi Zübeyde Hanım ile babası Ali Rıza bey 1871 yılında evlenmişler ve altı çocukları olmuş. Fatma, Ahmet, Ömer, Mustafa Kemal Atatürk, Makbule Boysan Atadan ve Naciye isimlerini verdikleri çocuklar daha sonra çeşitli nedenlerle bir kısmı hayatını kaybetti.

  Fatma, Atatürk doğmadan altı yıl önce, Ahmet ve Ömer de 1883 yılında Fatma gibi kuşpalazı denen(difteri) hastalığından ölmüşler. Naciye öldüğünde Atatürk yirmi yaşındaymış ve on iki yaşında ölen bu küçük kardeşinin ölümü onu çok üzmüş, içlerinde en uzun ömürlüsü Makbule hanım olmuş Atatürkten tam on sekiz yıl sonra 1956 yılında, yetmiş bir yaşında ölmüş.
   
Yükleniyor...