Atatürk'ün Manevi Kızı Sabiha Gökçen Kimdir

'Biyografi' forumunda zamaneanne tarafından 22 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. Sabiha Gökçen Kimdir


  Atatürk'ün Manevi Kızı Sabiha Gökçen Hayatı  [​IMG]

  Atatürk'ün manevi kızı olan Sabiha Gökçen; 1913 yılında doğmuştur. Dünyanın ilk kadın savaş pilotu olan Gökçen; Mustafa Kemal Atatürkün sekiz manevî evladından biridir. Kariyeri boyunca 8.000 saat civarı uçuş gerçekleştirmiştir. Bunlardan 32'si muharebe görevidir.

  Sabiha Gökçen, 1935'te Türkkuşu'nun açılış töreninde yapılan planör gösterilerinden etkilenerek havacılığa ilgi duydu. Atatürkün de destek vermesi ile 1935'te Türk Hava Kurumu'nun Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu'na girdi, Ankara'da yüksek planörcülük brövelerini aldı.

  Bir süre dünyaya küsen Sabiha, Atatürk'ün ısrarları ile yeniden çalışmalara başladı. Eskişehir Havacılık Okulunda Sami Uçan ve Muhittin Beyden özel uçuş eğitimi aldı. 25 Şubat 1936'da ilk defa motorlu uçak ile uçmaya başladı.

  Manevi babası Atatürk öldükten sonra hayatını yeniden düzene sokan Gökçen, kadınların orduda görev yapmasına ilişkin yasa çıkmadığı için ordudan ayrıldı ve Türkkuşu Uçuş Okulu'na başöğretmen tayin edildi. 1955'e kadar bu görevini başarıyla sürdürdü. Türk Hava Kurumu yönetim kurulu üyesi oldu. Hayatı boyunca toplam 22 değişik hafif bombardıman ve akrobatik uçakla uçtu.

  Sabiha Gökçen 2001 yılında, doğum gününde (22 Mart) Gülhane Askerî Tıp Akademisinde 88 yaşında öldü.
   
Yükleniyor...