Atatürk'ün milli ahlak ile ilgili anılar

'Ders notları' forumunda EyLüL tarafından 8 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. Atatürk'ün milli ahlak ile ilgili anılar

  İnsanlara karşı son derece müşfik ve hoşgörülü olan Atatürk'ün yüreği millet ve insan sevgisiyle doludur. Onu tanıyanlar her zaman bitmek bilmeyen sabrını fedakarlığını insan sevgisini takdir etmiş ve medeni kişiliğini gıpta ile izlemişlerdir. Cemiyet hayatına düşkünlüğü sosyal ilişkilerdeki başarısı ve candan konuşmaları ile tanınan Atamızın tüm bu özellikleri aslında onun güzel ahlakının bir yansımasıdır. Büyük Önder yaşadığı zor şartlarda bile bu kişiliğinden taviz vermemiş her zaman çevresindekilere neşe canlılık ve moral vererek kendisini tanıyan her insanın kalbinde çok önemli bir yer edinmiştir.

  Atatürk'ün güzel ahlakı Türk Milleti için her ne pahasına olursa olsun hizmeti kendine ilke edinmesinden ve bu uğurda hiçbir özveriden kaçınmamasından anlaşılmaktadır. Fedakarlık için asıl önemli olanın ulusun ve vatanın esenliğini ve güvenliğini sağlamak olduğuna inanan Atatürk gerekirse bu uğurda canını bile feda edeceğini söylemiştir:
  "Ben icap ettiği zaman en büyük hediyem olmak üzere Türk Milletine canımı vereceğim.
  Ahlakı ile de her zaman Müslüman Türk halkına örnek olan Atatürk son derece merhametli şefkatli ve bağışlayıcı bir yapıya sahipti. Yakın çevresinden bir dostu Mustafa Kemal'i şu sözlerle anlatmıştır:

  "Duruma göre esnek davranmasını bilir kimseye asla kin tutmaz ne kadar kızarsa kızsın bir zaman sonra onu affeder olanları unuturdu. Bu yüzden çevresindeki bir çokları zaman zaman gözden düşer sonra yeniden affedilir eski yerini alırdı."

  Atatürk'ün ahlakında ailesinin muhafazakar ve manevi değerlerine bağlı olmasının çok büyük rolü olmuştur. Çocukluğunde iyi bir aile terbiyesi görmüştü. İlk din eğitimini annesi Zübeyde Hanım'dan almış ve yine dindarlığıyla tanınan babası Ali Rıza Bey'in güzel ahlakından da etkilenmiştir. Mazbut bir ortamda büyüyen Mustafa Kemal çevresinde küçük yaşlardan itibaren efendiliği ve candanlığıyla tanınmıştır.

  Atatürk'ün ilişkilerinde saygı ve sevgi esas olmuştu. Ve Mustafa Kemal insana her zaman hak ettiği değeri vermişti. Kalbi milletinin bireylerine karşı sevgi ile dolu olan Atatürk her zaman "Millet sevgisi kadar büyük bir mükafat yoktur" derdi. Mustafa Kemal Atatürk'ün en önemli özelliklerinden biri çevresiyle olan insan ilişkilerini hep yumuşak sıcak ve içten tutmuş olmasıdır. Herkese sevgi ve iyi niyetle yaklaşır her an yardımseverliğini ön planda tutmaya çalışırdı. Çevresinin kalabalık olmasından çok hoşlanır devlet ve bilim adamlarını akşam yemeklerine davet eder ülke meselelerinden bahseder onları çok güzel ağırlardı.
  Özel hayatında büyük bir sadelik içinde yaşayan Atatürk sahip olduğu bu üstün ahlak özelliğini göstermek için birçok çocuğun hamiliğini üstlenmiş birçoğunu da manevi evlat olarak kendine seçmişti. Atatürk'ün manevi evlatları Afet İnan Sabiha Gökçen Fikriye Ülkü Nebile Rukiye Zehra Mustafa Abdurrahim İhsan'dır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Şub 2017
Yükleniyor...