Atatürk'ün Naaşının Etnografya Müzesinden Anıtkabire Taşındığı Tarih

'Tarih Bölümü' forumunda Masal tarafından 10 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Atatürk'ün Naaşı Ne Zaman Anıtkabire Taşındı  Atatürk'ün Naaşının Anıtkabire Taşınması


  Büyük Önderin 15 yıl süre ile kaldığı Etnoğrafya Müzesindeki geçici kabri 4 Kasım 1953de açıldı.

  Kabrin açılmasına saat 09.05`de başlandı. Mezarı üstten ve yandan çevreleyen mermer levhalar birer birer çıkarıldı. Kabrin üzerideki 80 cm. kalınlığında olan toprak tabaka alınarak, kağıt torbalarda toplandı. Daha sonra bu topraklar Anıtkabire getirilerek ebedi istirahatgâhına kondu. Toprağın altındaki döşeme de kaldırılarak geçici kabri boydan boya kaplayan çelik kapaklar dışarı çıkarıldı. Bu kapaklar kaldırıldığında, Atatürkün Türk Bayrağına sarılmış tabutu ile karşılaşıldı.

  [​IMG]

  Törene katılacak olan resmi zevat, 10 Kasım 1953 günü saat: 09.00da, Etnografya Müzesi önüne geldi. Saat: 09.05de müzenin önündeki boru ile “Ti işareti verildi. Bu işaretle birlikte Ankara tepelerinde top atışı başladı ve bu anda tüm törene katılanlar saygı duruşunda bulundu.

  Saat 12.55de Cumhurbaşkanı Celal Bayar, katafalkın arkasından Türk Milletine hitaben bir konuşma yaparak; “Atatürk, şimdi seni kurtardığın vatanın her köşesinden gelen topraklarla gömüyoruz. Fakat hakiki yerin Türk Milletinin minnet dolu sinesidir. Nur içince yat sözleri ile tamamladı.

  Tabut, Onun her zaman itimadına mazhar olmuş Mehmetçiğin omuzlarında lahitin tam altında bulunan defin mahalline getirildi. Cumhurbaşkanı Celal Bayar ve diğer zevat mezarın etrafında yer almışlardı. Sanduka açılarak tam saat 13.30da aziz naaş, Mehmetçiklerin elleriyle ebedi istirahatgâhına indirildi.


  [​IMG]