Atatürkün sevdiği ve sevmediği şeyler nelerdir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 13 Kas 2012 tarihinde açılan konu

 1. atatürk neleri sevmezdi. Nelerden hoşlanmazdı. Yardım bekliyorum arkadaşlar Atatürkün sevdiği ve sevmediği şeyler nelerdir

  Cevap: Atatürkün sevdiği ve sevmediği şeyler nelerdir

  ATA LAFINI SEVMEZDİ

  Atatürk hitabını ilk kez dönemin Türk Dil Kurumu Başkanı bir konuşmasında kullanmış, Mustafa Kemal de çok beğenerek soyadı olarak almıştı. Kendisine Ata diye hitap edilmesinden hiç hoşlanmazdı.

  EN SEVDİĞİ YEMEK

  Manastır Askeri Lisesi yıllarından kalan bir alışkanlıkla hayati boyunca en sevdiği yemek kuru fasulye ve pilav olarak kaldı. Tatlıya düşkün değildi ama cani istediğinde çok sevdiği gül reçelini tercih ederdi.

  EN BÜYÜK HAYALI DÜNYA TURUNA ÇIKMAKTI

  Ömrü yetseydi bir dünya turuna çıkıp Türk dili ve tarihi üzerindeki çalışmalarını genişletmek en büyük hayaliydi.

  BAŞUCU KİTABI “ÇALIKUŞU YDU

  Binlerce kitabi vardı. Ama bunların arasında bir tanesini hayati boyunca hatta cephede bile başucundan ayırmadı. Reşat Nuri Güntekinin ünlü Çalıkuşu romanını hep yanında taşır, her gün rasgele bir yerinden açar, birkaç sayfa okurdu.

  KABUL SALONUNDA Kİ AT YAVRUSU

  Atlardan sonra en sevdiği hayvan köpekti. “Fox adini verdiği köpeği, Gazi`nin yatağının ayak ucunda uyurdu. Hayvanlara düşkünlüğü o dereceydi ki bir gün misafirlerinin de görebilmesi için yeni doğmuş bir tayla annesinin Çankaya Köşkü kabul salonuna getirilmesini bile emretmişti.

  TAM BİR SALON ADAMI

  En sevdiği dans valsti. Müzik zevki çeşitlilik gösteriyordu. Klasik Bati müziği dışında Anadolu ezgilerini de severek dinlerdi.

  GÖMLEKLERİNİN TÜMÜ BEYAZDI

  Gömleklerinin hepsi beyazdı. Bu gömlekler ilk yıllarda İsviçre`de özel olarak dikilirken sonra yerli malı kullanma kampanyasına öncülük edebilmek için Beyoğlu`nda bir terziye diktirilmeye başlanmıştı.

  DOLABINDA LACİVERTE YER YOKTU

  Takım elbiselerinin tasarımlarını hep kendisi çizerdi. Lacivert takım giymeyi sevmezdi.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Şub 2017
Yükleniyor...