Atatürkün yeni ses kaydı

'Teknoloji Haberleri' forumunda HazaN tarafından 13 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. Atatürkün yeni ojinal ses kaydı
  Atatürkün yeni görüntüleri


  Yıllardır dinlemeye alıştığımız Ulu Önder Atatürk'ün "Türk Milleti Asildir..." diye başlayan konuşması şimdilerde yerini yeni bir konuşmaya mı bırakıyor. Kültür Bakanlığından yapılan açıklamaya göre arşivlerden çıkarılan yeni belgelerde Atatürk'ün 1936 yılında yaptığı bir konuşma yer alıyormuş.

  Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 100 yıllık arşivinde kimsenin el sürmediği filmleri tabederek internet sitesinde yayınlama düşüncesi tarihi bir hazineyi gün ışığına çıkardı. Atatürk, Abdülhamid, İnönü ve Menderes'in yeni görüntülerine ulaşıldı. Ulu Önder'in 1936'da kaydedilen görüntüsündeki gerçek ses tonu dinleyenleri şaşırttı.

  HaberTürk'ün haberien göre, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın talimatıyla başlatılan bakanlık arviş çalışmasında, Atatürk'ün orijinal sesine ulaşıldı ve sesinin bilinenin aksine daha tok ve gür olduğu ortaya çıktı. Kültür Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, sır gibi saklanan ve yakında kamuoyuna açıklanacak görüntü hakkında HABERTÜRK'ün sorusu üzerine açıklamalarda bulundu. Genel Müdür Çelik, "Ulaştığımız yeni görüntülerde Atatürk'ün sesinin bugüne kadar dinlediğimiz gibi tiz (ince) olmadığını gördük. Bizim tabettiğimiz görüntülerde Atatürk'ün sesi, daha tok ve gür çıkıyor" dedi.

  Kültür Bakanlığının açıkladığı bu haber doğrultusunda merakla bekleyenlerin sayısı oldukça fazladır eminim. Görüntüler yayınlanınca başlık altında paylaşım yapılacaktır.
  [TWITVID]RELS4[/TWITVID]
   
  Son düzenleme: 17 Ara 2010