Ateşi kim buldu, ateşin icadı

'Ders notları' forumunda HazaN tarafından 30 Oca 2011 tarihinde açılan konu

 1. ateşi ilk kim buldu, ateş nasıl bulundu

  İsa’nın doğumundan 12 bin yıl önce, Taş Devri insanı, çakmak taşlarıyla ateş yakmayı öğrendi. Bu buluşu, birbirine çarpan iki çakmak taşından çıkan kıvılcımın yerdeki kuru otları tutuşturmasıyla bir rastlantı sonucu yaptığı sanılıyor. 4 bin yıl sonra, Taş Devri insanı, bir odun parçasını bir başka tahtanın üzerine hızla sürterek ateş yakmayı kolaylıkla beceriyordu.

  Ortaçağ’la birlikte, insanoğlu kav çakmağını geliştirdi ve bu yöntem, en yaygın ateş yakma tekniği olarak dünyaya yayıldı. 14. yüzyılda sodyum nitrat ve alkol karışımına batırılarak kurutulmuş çubuklarla, ilk kibrit benzeri ateş yakma aygıtları üretildi.

  1827 yılında İngiliz kimyageri John Walker, küçük tahta parçalarının uçlarını antimon sülfit, potasyum klorat ve arapsakızı karışımına batırarak ilk kibriti yaptı. 1830 yılında Fransa’da Charles Sauria, fosfor kullanarak bir kibrit üretti. Ama, kullanılan maddenin zehirli olması nedeniyle, daha üretim aşamasında 20 kişi hayatını kaybetti. 20 yıl sonra, İsveçli bilim adamı John Lundstron, Sauria’ nın yöntemini güvenli hale getirdi.

  1909 yılında benzinli çakmaklar yapıldı. 1945 yılında da bütangazıyla çalışan çakmaklar geliştirildi. Bugün çok yaygın olan manyetolu ve pilli çakmaklarla ilgili çalışmalar ise, daha 1880 yılında Fransız fizikçileri Pierre ve Paul-Jacques Curie tarafından başlatıldı.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 26 Mar 2013
 2. Cevap: Ateşi kim buldu, ateşin icadı

  teşekkürler
   
 3. Cevap: Ateşi kim buldu, ateşin icadı

  Hz. Adem'den bu yana tüm insanlar çiğ et mi yediler?
   
 4. ateşi kim buldu konusunu arıyordum burda buldum sağolun
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 23 Şub 2015
 5. çok teşekkür ederim:f63:
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 12 Şub 2016
Yükleniyor...