Atık pillerin çevreye verdiği zararlar

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Masal tarafından 2 Oca 2011 tarihinde açılan konu

 1. Atık pillerin çevreye verdiği zararlar madde madde

  Pillerin insan sağlığına ile çevreye vermiş olduğu bir çok önemli ve oldukça büyük zararları vardır .
  Piller cıva lityum ,, kadmiyum , kurşun , çinko , mangan , demir , nikel , kobalt ve kimyasal maddelerden üretilir.

  Bu pillerin gelişigüzel çöplere atılması , doğrudan veya dolaylı olarak müşteri ortama verilmesi çevre açısından büyük tehlikeler yaratır . Metaller toprağa ve oradan da yeraltı sularına karışabilir . En hemen toprak kullanılmaz duruma gelir ve metallerin yarattığı su kirliliği sudaki ekosistemi alt üst eder . Etkilenen yanlızca su ekosistemi değil , aslına bakarsanız tüm ekosistemdir . Gün içerisinde bu etkiler halk üstünde de görülür .


  Atık pillerin neden olduğu hastalıklar en başında , nörolojik bozukluklar , merkezi öfke sistemi hastalıkları , kanser , böbrek ve karaciğer hastalıkları gelir .

  Pillerin içerisinde içeren tüm maddelerin zararı kimi gün öldürücü boyuta ulaşabilir . Maddeler ayrıyeten öncelik olarak de belirtildiği bunun için benzer toprağa karışarak hayvanların yediklerinden veya sulardan insan vücuduna karışır . Ayrıyeten bir ufak kalem pil dört metrekare toprak kirletir ve bu toprağı üretim yapamaz duruma getirir .

  Atı Pillerin İnsana zararları
  Mesela kadmiyum , insanlarda çok yüksek tansiyona , kalp hastalıklarına , akciğer kanserine ve kansızlığa sebep olur . Kadmiyum;
  - İtai – itai ve akciğer hastalıklarına , prostat kanserine , kansızlığa , doku tahribine ,
  - Anfiyen ve kronik neval tübüler bozukluğa ve böbrek üstü bezlerin tahribineneden olur .

  Kurşunun meydan getirdiği olumsuzluklar vücudun hassaslaşması , kuvvetten düşme , uykusuzluk , kabızlık , zihin bulanıklığı , böbrek hastalıkları ve felç olarak sıralanabilir . Kurşun; işitme bozukluğuna , öfke iletim sisteminde ve hemoglobin bileşiminde düşmeye , kansızlığa , mide ağrısına , böbrek ve beyin iltihaplanmasına , kısırlığa , kansere ve ölüme neden olmaktadır .

  Sinir sisteminin cıva bileşiklerine karşı pekçok çok yüksek hassasiyeti vardır . Bunun yanında vücuda edinilen civanın beyin ve böbrekler üstünde de etkili tahribatlar yarattığı yapılmış bulunan çalışmalarla tespit edilmiştir . Bunun yanında cıva konsantrasyonunun bedende yükselmesi tansiyon yükselmesine , kalp krizine , deride kızarıklık ve yaralar meydana gelmesi ile gözlerin kayıp görmesine neden olabilmektedir . Cıva doğada bozulmaz . Cıva ve cıva bileşikleri millet ve çevre sağlığı açısından pekçok tehlikeli ve toksittir . Akan pildeki cıva süratle deri veya solunum yolu ile vücuda girebilir . Bu maddenin eser miktarda suda bulunması dahi ciddi tehlike oluşturur . İçme suyu veya gıda zinciri yolu ile insan vücuduna giren cıva;
  - Parastezi , ataksi , dişartri ve sağırlık bunun için benzer nörolojik bozukluklara ,
  - Merkezi öfke sisteminin tahribine ve kansere ,
  - Böbrek , karaciğer , beyin dokularının tahribine ,
  - Kromozomları tahrip edip sakat doğumlara neden olmaktadır .
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 1 Tem 2014
 2. Atık piller gelişi güzel atılmamalı, emniyetli şekilde kullanılmalı, depolanmalı, toplanmalı, taşınmalı ve bertaraf edilmelidir. Atık pillerde çöpe atıldığı zaman hava, su ve toprak kaynaklarını kirletir. Çöpe atılan piller, katı atık depolama sahasında zamanla bozulur; (cıva, kadmiyum ve kurşun gibi) bazı tehlikeli ve zararlı maddeler serbest hale geçer. Bu zararlı maddeler ve bileşikler içme suyu ve toprağı kirletir, içme suyu ve gıda zinciri ile insan vücuduna girerek ciddi tehlike oluşturmaktadır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 1 Tem 2014
 3. Pillerin insan sağlığına ve çevreye çok büyük zararları vardır. Piller cıva, kadmiyum, kurşun, çinko, mangan, lityum, demir, nikel, kobalt ve kimyasal maddelerden üretilir. Bu pillerin gelişigüzel çöplere atılması, doğrudan veya dolaylı olarak alıcı ortama verilmesi çevre açısından büyük tehlikeler yaratır. Ayrıca bir küçük kalem pil 4 metrekare toprak kirletir ve bu toprağı üretim yapamaz hale getirir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 1 Tem 2014
Yükleniyor...