Atılım Üniversitesi

'Etüt Merkezi' forumunda DiScOvErEr tarafından 20 Kas 2009 tarihinde açılan konu

 1. Atılım Üniversitesi (1996) Ankara'da Atılım Vakfı tarafından kurulan bir vakıf üniversitesidir.

  Atılım Üniversitesi (1996) Ankara'da Atılım Vakfı tarafından kurulan bir vakıf üniversitesidir. Atılım Üniversitesi'nin amacı; bilgi çağının gerektirdiği evrensel "bilgiye ulaşım" ve "bilgi kullanım" yeteneklerine sahip, mesleki konularda bilgili ve deneyimli, araştırmacı, dinamik, ülke sorunlarına duyarlı, takım çalışmasını seven, mesleklerinde ve iş dünyasında başarılı, rekabetten korkmayan, uluslararası çevrelerle yakından ilişkili, sanatsal, kültürel ve tarihsel değerlerimize sahip çıkan, çevre korumasına duyarlı insanlar yetiştirmektir. Yabancı dille öğretim olanağı, fiziksel ve sistematik altyapı, uluslararası standartlara (ABET 2000 gibi) uygun eğitim programları, küçük sınıflarda ders dinleme ve derslere aktif katılma imkanı, en son teknolojik olanaklarla kurulan modern laboratuvarları, öğretim elemanları ile birebir iletişim kurma olanağı ve çeşitli sosyal etkinliklerle desteklenen gerçek bir eğitim ve tartışma ortamı sunmaktadır. Atılım Üniversitesi ile "Kardeş Üniversite" olan "University of the Incarnate Word" de kurulduğu şehir San Antonio Teksas'ta Değişim Programı'na göre istenildiğinde öğretim görebilme fırsatı bulunmaktadır. Üniversitede 3 adet bilgisayar, 2 adet Fizik, Kimya Laboratuvarlari ile 1 adet de Dil Laboratuvari bulunuyor web sitesi

  Tarihçe

  Atılım Üniversitesi (1996) Ankara'da Atılım Vakfı tarafından kurulan bir vakıf üniversitesidir.

  Yurt ve Barınma

  Kent merkezine 20 Km uzaklıkta bulunan Atılım Üniversitesinde, kampüs içinde yurt bulunmamaktadır. Ankara dışından üniversitemizi kazanan öğrencilerin kalacak yer sorunları;Halkla İlişkiler tarafından öğrencilere sunulan çeşitli yurt seçenekleri ile giderilmektedir. Öğrencilerin rahat,ferah ve güvenilebilir bir ortamda barınma ihtiyaçlarını giderebilmeleri için şehir merkezlerindeki yurtlarla iletişim kurularak ;öğrencilerin bu yurtlarda kalmaları sağlanmaktadır. Yurtların donanımı öğrencilerin rahat etmelerine yönelik olarak tasarlanmıştır. Öğrencilerin beslenme, konaklama, temizlik ve gündelik ihtiyaçları yurtlardaki personel tarafından düzenli ve günlük olarak karşılanmaktadır.

  Kütüphane

  Atılım Üniversitesi'nin modern kütüphanesinde, 33.415 kitap ve 1399 süreli yayın aboneliği ile geniş bir bilgi birikimi hedeflenmiştir.

  Teknoloji

  Atılım Üniversitesi'nde 387 adet bilgisayar öğrencilerin hizmetine sunulmuştur. Tüm bilgisayarlar internete bağlıdır. Üniversitede, bilgisayar başına düşen öğrenci sayısı 3'tür. Tüm öğrencilere e-mail adresi ve web sayfası yapma imkanı sağlanmaktadır. Kütüphanede ise kurulan bilgisayar ağı ile istenilen bilgi ve dokümana anında ulaşılabilmekte, "University of the Incarnate Word" ile yapılan işbirliği protokolüyle uluslararası bilgi alışverişi sağlanmaktadır. Ayrıca yurt içindeki diğer üniversite kütüphaneleri arasında her türlü bilgi ve doküman alışverişi yapılabilmektedir.

  Beslenme

  Atılım Üniversitesi öğrencilerine beslenme konusunda da sınırsız imkanlar sunulmaktadır.Beslenmenin insan hayatındaki önemi tartışılmaz olduğu; bilinci ile Üniversitemiz öğrencilerine eğitimlerini aldıkları süre içerisinde en iyi alternatifleri sunmaktadır. Kampüsümüzde 3 kafeterya bir de restorant bulunmaktadır. Öğrencilerimizin kentin bunaltıcı havasından uzak,doğa ile iç içe olduğu Atılım Üniversitesi kampüsünde;ev yemeklerini,mantı ve gözleme çeşitlerini yiyebileceği bir gözleme evide haftanın 5 günü saat: 8.00-17:00 arasında hizmet vermektedir.

  Hazırlık Okulu bünyesinde bulunan "Friendly Restorant"ın toplam kapasitesi 500 kişidir. Hafta içi her gün 08.00-17.00 saatleri arasında öğrencilerimizin damak zevkine göre, döner, ızgara çeşitleri, pide çeşitleri ve alakart yemek çeşitleri ile hizmet vermektedir.

  İşletme Fakültesi bünyesinde "Rainbow Cafe"adı altında hizmet veren kafeteryamızın toplam kapasitesi 400 kişidir. Hafta içi her gün 08.00 - 17:00 saatleri arasında öğrencilere hem yemek yiyebilecekleri, hemde boş vakitlerini değerlendirebilecekleri ferah bir alanda hizmet vermektedir. İki kattan oluşan bu kafeteryamızda, alt katta fast food çeşitleri, üst katta alakart yemek çeşitleri öğrencilerimizin seçimine sunulmaktadır.

  Mühendislik Fakültesi bünyesinde hizmet veren 200 kişilik kafeteryamız Hafta içi hergün 08:00 -17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Bu kafeteryamızda fast food çeşitleri, pizza çeşitleri, ve alakart yemek çeşitleri öğrencilerimizin beğenisine sunulmaktadır.

  Ayrıca I blokta yer alan restoranımız, öğretim üyelerimiz ve üniversite personelimize, 11.00-14.00 arası, zengin menüsüyle hizmet vermektedir.
  Atılım Üniversitesi kampüsünde yer alan Atılım Garden, havuz ve restoran kısmıyla yaz aylarında, 09.00-20.00 saatleri arasında herkesin kullanımına açıktır.
  Restaurantımızda ve kafeteryalarımızda, yiyecekler gıda mühendisimizin kontrolü altında üretilmektedir

  Sağlık

  Üniversitemiz öğrencilerine sağlık hizmetleri; Sağlık Merkezimizde , ayakta tedavi yöntemi ile hizmet verilmektedir.

  Üniversitemiz ,personel ve öğrencilerine haftanın beş günü uzman ve deneyimli kadrosu ile bir doktor ve hemşireden oluşan sağlık ekibi hizmet vermektedir.
  Hastalar gerekli görüldüğü taktirde, ileri tetkik ve tedavileri için, üniversitemiz yakınlarındaki hastanelere yönlendirilmektedir.

  Öğrencilerin zor durumda kalmamaları için, bağlı bulundukları sosyal güvenlik kurumlarından sağlık karnesini almaları ve yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

  Kampus Hayatı

  Spor Müdürlüğü, öğrencilere deneyimli antrenörler nezaretinde basketbol, tenis, satranç, futbol, masa tenisi, step, bisiklet dallarında hizmetler sunmaktadır. Ayrıca, öğrenciler üniversite kampüsünde ve üniversitelerarası düzenlenen spor turnuvalarına katılma olanağı bulmaktadır.

  Ulaşım

  Üniversite Yerleşkemiz, kent merkezine 20 km, çevreyoluna 6 km uzaklıkta, Ankara'nın yeni yaşam alanlarından İncek Köyü yakınlarında kuruludur.
  Ulaşım, özel servis araçları, ring yapan Büyükşehir Belediye otobüsleri (101 Nolu Hat) ve güzergahta bulunan Ulus-Gölbaşı-İncek minibüsleri ile sağlammaktadır.Özel servis araçlarının ve belediye otobüslerin hareket saatleri ve güzergahları aşağıda belirtilmiştir

  Burslar

  Atılım Üniversitesi'nde başarıyı teşvik etmek, ödüllendirmek amacıyla ONUR BURSU, BAŞARI BURSU, TEŞVİK BURSU, SPOR BURSU adları altında çeşitli burs olanakları sağlanmaktadır. Onur Bursu Yüksek Onur Bursu, Onur bursu (a) Onur Bursu (b) olmak üzere 3 guruba ayrılan bu burs ÖSS sonucunda Türkiye genelindeki sıralamaya (Yüksek onur bursu için ilk 300 kişi arasında olmak) veya öğrencinin Atılım Üniversitesi'ndeki Akademik genel not ortalamasına göre (burs çeşidine göre 3.50 - 4.00 / 4.00) verilmektedir. Bu bursu kazanan öğrenciler başarılarını devam ettirdikleri sürece öğretim ücretinden muaf tutulmaktadır. Söz konusu öğrenciler ayrıca kazandıkları burs çeşidine bağlı olarak üniversite tarafından yapılan kitap yardımı ile öğretim dönemini kapsayan cep harçlığından yararlanırlar. Başarı Bursu Yüksek Başarı Bursu ve Başarı Bursu olmak üzere iki guruba ayrılan bu burs; ÖSS sonucunda Türkiye genelindeki sıralamaya (Yüksek Başarı Bursu için ilk 300-1500 arasında olmak) veya öğrencinin Atılım Üniversitesi'ndeki akademik genel not ortalamasına göre (burs çeşidine gör 3.00 - 3.49 / 4.00) verilmektedir. Başarılarını devam ettirdikleri sürece, Yüksek Başarı Bursu kazanan öğrenciler öğretim ücretinin yarısından, Başarı Bursunu kazanan öğrenciler ise üçte birinden muaf tutulurlar. Teşvik Bursu Bu burs, maddi durumu iyi olmadığı için öğretim ücretini ödemekte güçlük çeken öğrencilerin, yüksek öğrenimlerine devam etmelerini sağlamak ve başarılarını arttırmak amacıyla verilmektedir. Teşvik bursunu kazanan öğrenciler, öğretim ücretinin takdir edilen bir kısmından muaf tutulurlar. Spor Bursu Branşında milli sporcu olan ve halen faal olarak spora devam eden, birinci veya ikinci lig takımlarında faal olarak oynayan öğrenciler (branşlarındaki Üniversite takımlarında oynamaları halinde) ya da Üniversite takımına seçildikten sonra yüksek performans göstermiş öğrenciler, öğretim ücretinin tamamından, 1/2'sinden ya da 1/3'ünden muaf tutulurlar. ÖSYM'ne bildirilen öğrenci kontenjanlarına göre tespit edilen burslar Bu burslardan ÖSS sonuçlarına göre, ÖSYM kılavuzunda ilan edilen burslu kontenjanlardan birini kazanan öğrenciler yararlanmakta olup, bu öğrenciler ilk yıl öğretim ücretinden muaf tutulurlar. Söz konusu öğrenciler Atılım Üniversitesi Burs Yönetmeliğinde belirlenen başarı ölçütlerini sağladıkları sürece bursları devam edebilmektedir. Burslara ait kontenjanlar, her akademik yılın başında Atılım Üniversitesi Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir ve öğrencilere duyurulur Tüm bursların devamı öğrencilerin Burs Yönetmeliği uyarınca belirlenen başarı kriterlerine uymaları halinde devam eder, başarısız öğrencilerin bursları kesilir.

  Kulüpler

  Atatürkç ü Atılım Topluluğu
  Atılım Dağcılık Topluluğu
  Atılım İzcilik Topluluğu
  Atılım Sualtı Topluluğu
  Atılım Spor Etkinlikleri Topluluğu
  Atılım üniversitesi ç ağdaş Genç lik Topluluğu
  Atılım üniversitesi Galatasaraylılar Topluluğu
  Atılım üniversitesi Beşiktaşlılar Topluluğu
  Atılım Mütercim ve Tercümanlık Topluluğu
  Atılım Yapı Topluluğu
  Atılımlı Yazarlar Kulübü
  Bilgisayar Kulübü
  Elektrik-Elektronik Kulübü
  Endüstri Mühendisliği öğrenci Topluluğu
  Fantasy Role Playing Topluluğu
  Halkla İlişkiler Kulübü
  İşletme Fakültesi Araştırma Topluluğu
  Kariyer Planlama Topluluğu
  Kültür ve Sanat Topluluğu
  Kütüphane-Sinema Kulübü
  Matematik Topluluğu
  Robot Topluluğu
  Tiyatro Topluluğu
  Türk Tarih Platformu

  Fakülteler ve Bölümler

  Mühendislik Fakültesi
  İnşaat Mühendisliği Bölümü
  Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  Elektrik - Elektronik Mühendisliği Bölümü
  Endüstri Mühendisliği Bölümü
  Mekatronik Mühendisliği Bölümü
  Üretim (İmalat) Mühendisliği Bölümü
  Malzeme Mühendisliği Bölümü
  Yazılım Mühendisliği Bölümü

  İşletme Fakültesi
  İşletme Bölümü
  İktisat Bölümü
  Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü
  Uluslararası İlişkiler Bölümü
  Turizm İşletmeciliği Bölümü
  Türkçe İşletme Bölümü

  Fen-Edebiyat Fakültesi
  Matematik Bölümü
  İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü
  Mütercim Tercümanlık Bölümü
  Psikoloji Bölümü

  Hukuk Fakültesi
   
Yükleniyor...