Atmosferin bileşimi hakkında bilgi

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Burcu tarafından 24 Oca 2016 tarihinde açılan konu

  1. Atmosfer; azot (%78), Oksijen (%21) ile CO2 (karbondioksit), subuharı, argon, neon, metan, kripton ve hidrojen gibi diğer gazlardan (%1) oluşur. Azot ve oksijen yaşam için büyük önem taşırlar ve bu gazların atmosferdeki oranı sabittir. Ancak CO2 ve su buharının miktarı bulundukları yere, zamana ve iklim şartlarına göre değişir.

    Azot (N), yaşamın temel kaynaklarından biridir. Bitkilerin ihtiyacı olan besin maddesi olarak önemlidir. Oksijen (O) ise canlıların solunumları ve maddelerin yanması için gerekli bir gazdır.

    Karbondioksit havada çok az miktarda (%0-%0,03) bulunmasına karşın, iklim olayları üzerinde önemli etkide bulunur. Karbondioksit atmosferin güneş ışınlarını emme ve saklama kabiliyetini artırır. Miktarının artması sıcaklığın artmasına, azalması sıcaklıkların düşmesine neden olur. Jeolojik devirler boyunca CO2 miktarının değişmesi iklim değişimlerini etkilemiştir.

    Su buharı (H2O), miktarı sıcaklığa, yer ve zamana bağlı olarak en fazla değişen gazdır. Bu miktar yerden yükseldikçe, kıyıdan uzaklaştıkça ve Ekvator'dan kutuplara doğru gittikçe azalır.