Avni Engüllü Kimdir Kısaca

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 13 May 2012 tarihinde açılan konu

 1. Avni Engüllü Kimdir


  Avni Engüllü Kimdir Kısaca Hayatı

  Avni Engüllü 1947 doğumlu Türk edebiyatçı ve gazetecidir. Makedonya'da şiir, öykü ve düzyazı dallarında ürün vermektedir.Avni Engüllü Evlidir ikisi kız, biri oğlan üç çocuk babasıdır.Avni Engüllü Makedonya Türk edebiyatı ve yayıncılığında ün sahibi bir şahsiyettir. Türkçe yazılan edebiyata katkı sunan, bu edebiyata renklilik ve çok seslilik kazandıran 1970ler kuşağından bir kişi olarak belirtilmektedir.

  Avni Engüllü Çeşitli dergi ve gazetelerde yazıları yer almıştır. Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığının Türkiye Dışındaki Türk Edebiyatları Antolojisinde kendisine yer verilmiştir.1997 yılında Türkiye Cumhuriyeti Diyanet Vakfının Balkan ülkeleri ve Kıbrıs şairleri arasında düzenlenen naat yarışmasında, yazdığı naatla birinci oldu.

  Avni Engüllü 1968 yılında Makedonya Devlet Radyosunda kadrolu olarak gazeteciliğe başlamıştır. Radyo gazeteciliğindeki branşı belgesel programlar olmakla beraber, diğer alanlarda da ürün vermiştir. Radyo dram ve çocuk radyo dramlari çalişmalariyla radyoculukta ayrı bir dalda ciddi çalışmaları oldu. Radyoda Kültür Sanat Eğitim ve Bilim Bölümü başkanlığı, Genel Program Koordinatörlüğü görevlerinde bulundu. Radyo yapımcılığında hazırladığı programlarla çok sayıda ödüle sahiptir.
  Siyasi çalışmaları

  Makedonya Türkleri arasında ilk resmi siyasi teşkilatlanma olan Türk Demokratik Birliği (TDB) adlı siyasi derneğin kurucularından, genel sekreterlerinden birinci kurultayından itibaren de genel başkanlarından olmuştur. Aynı derneğin partiye dönüşmesi çalışmalarını yönetti ve Türk Demokratik Partisinin kurucu başkan olmuştur.

  [​IMG]
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Avni Engüllü Kimdir
 1. Aysell
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  940
 2. Aysell
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,863
 3. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  782
 4. Merve
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  610
 5. Bella
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,495