Ay neden dünyanın uydusudur?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda EyLüL tarafından 27 Eyl 2011 tarihinde açılan konu

 1. Ay neden dünyanın uydusudur?

  Ay Dünya'nın çevresinde bir yörüngede bulunduğundan Dünya'nın uydusudur.

  Güneş veya başka bir yıldızın çevresinde yörüngeye sahip olan ve periyodik olarak dönen cisimlere gezegen, bu gezegenlerin çevresinde dönen cisimlere de uydu denir.

  Ay dünyanın tek doğal uydusudur. Dünyadan uzaklığı 384,400 km, çapı 3476 km ve kütlesi 7.35e22 kg.dır. Roma'lılar Luna, eski yunanlılar Selene ve Artemis adını vermişlerdir. Diğer mitolojilerde de değişik pek çok ad verilmiştir.

  Gökyüzünde güneşten sonraki en parlak cisimdir. Ay, her ay dünya çevresinde dönerken, Dünya Ay ve Güneş arasındaki açılar değişir ve, bu olay Ay'ın değişik fazlarının oluşmasına yol açar (Sayfa sonundaki hareketli resme bakınız). Yeni Ay'dan bir sonraki yeni Ay'a kadar geçen süre 29.5 gündür (709 saat). Bu süre doğal olarak, Ay'ın rotasyon süresinden çok az da olsa farklıdır (dünya ile birlikte güneş çevresinde hareker ettiğinden dünyaya göre kendi çevresinde dönmesi ile sabit bir noktaya - yıldızlara - göre olan arasında az bir fark oluşur).

  Boyutları ve yapısı nedeniyle Ay bazen, teresterial gezegen olarak sınıflandırılır(Merkür, Venüs, Dünya ve Mars'la birlikte). Pluto/Charon gibi Dünya/Ay sistemi de bazı gökbilimcilerce bir çift gezegenolarak kabul edilir.
   
Yükleniyor...