Ayak Bakımı

'Kişisel Bakım' forumunda anniccha tarafından 10 May 2010 tarihinde açılan konu

 1. Pratik Ayak Bakımı
  Tırnak Bakımının Önemi
  Doğru Ayakkabı Seçimi


  [​IMG]

  Bu bakımları kendinize ayıracağınız çok kısa zamanda da yapabilirsiniz
  Açık ayakkabılar giymek için gün sayarken, ayaklarınızı eski ışıltısına kavuşturmak ve yaza hazırlamak için bakımın tam zamanı. Üstelik bu bakımları kendinize ayıracağınız çok kısa zamanda da yapabilirsiniz.

  Tırnak bakımının önemi
  Tırnaklarınızın etrafında yumuşamış olan tırnak etlerinizi geriye doğru iterek temizleyin. Gerekli durumlarda et pensi veya makası ile fazlalık olan etleri çok derine inmeden alabilirsiniz.
  Ölü tabakadan arındırın
  Tırnak bakımının ardından ciltteki ölü tabakayı arındırabilir ve nemlendirerek ışıltısına kavuşturabilirsiniz. Sertleşmiş ölü tabakayı temizlemek için topuk törpüsünden yararlanabilirsiniz. Topuk törpüsünü çok fazla bastırmadan yumuşak hareketlerle bölgeye uygulayabilirsiniz.
  Özel yağlardan destek alın

  Deniz tuzu ve özel yağlarla desteklenmiş ürünler ayak bakımınızı destekler. Bu ürünleri kullanırken önce tamamen çalkalayarak yağ ve tuzun birbirine tam olarak karışmasını sağlayın. Ardından masaj yaparak cilde yedirin ve ılık suyla durulayın. Özellikle jojoba yağı kullanın. Jojoba yağı, bilinen en iyi yumuşatma özelliği olan bitkilerden. Kullanılan jojobalı-peeling ürünlerinin en az haftada bir kez uygulayın. Ayrıca 15-20 günde bir pedikür yaptırın ve her akşam ayaklarınızı özel bakım kremleri ile nemlendirin.

  Doğru ayakkabı seçimi nasıl olmalı?
  * Ayak boyutuna uygun numarada ayakkabılar giyilmelidir (Daha küçük ya da daha büyük ayakkabı hoşunuza gidebilir ama rahatsızlığı önce ayaklarınız sonra da vücudunuzun diğer kısımları çeker).
  * Ayakkabı, yürünen zemindeki olabilecek pürüzleri hissettirmemek amacıyla kalın tabanlı olmalıdır.
  * Topuğun ön kısma göre 2 - 4 cm arasında daha yüksek olması gerekir.
  * Ayağınızın topuğunu tutan ökçenin işlevini yapabilmesi için gerekli sertlikte olması gerekir.
  * Bileği daha iyi tuttuğundan genellikle bağcıklı ayakkabılar tercih edilmelidir.
  * Ayakkabının ön kısmının geniş, ayak yapısına uygun ve yumuşak deriden olması gerekir.


  (Blogcu)