Ayak bileği iltihaplanması

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 4 Ara 2010 tarihinde açılan konu

 1. ayak bileği ağrısı, ayak bileğinde şişlik,ayak bileğinde ağrı ve iltihaplanma,Artrit eklem iltihaplanması

  Ayak bileği ağrısı nedenleri

  Ayaklarda şişme ve bilek ağrısı ayak bileği iltihabı ve dolaşım bozukluğu dahil birçok sebebi vardır..Bunlar;

  Hamilelik durumu, yoğun iş temposu, aşırı sıcaklar, hiper tansiyon, damar hastalıkları, kalp rahatsızlıkları, sürekli ayakta durmak, sert sandalyelerde uzun süre hareketsiz oturmak, uzun süren seyahatler, ayak burkulmaları, böbrek rahatsızlıkları ayaktaki şişme nedenleridir.


  Eğer Ayak şişmeleri; aşırı sıcaklar, hamilelik, yorgunluk, uzun seyahatler, burkulmalara bağlı gelişiyorsa normal kabul edilmektedir.Aksi durumda mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.

  Ayak Şişmesinin Sebepleri;


  Ayak bileği iltihaplanması nedeniyle ayak şişmesi
  Artrit eklem iltihaplanması demektir. Eklem iltihaplanması ayaklarda bileklerden başlayan şişliklere neden olur. Özellikle ayağın yere basmasıyla artan ani ve keskin ağrılarla kendini gösterir. Hastanelerin ortopedi bölümleri bu türlü vakalara bakmaktadır.

  Burkulma nedeniyle ayak şişmesi
  Bu durumda eklem yerlerindeki dokular zedelenir ve etrafına dokular arası sıvı toplamaya başlar sonuç ta ayak şişmesi meydana gelir. Yapacağınız en iyi şey soğuk uygulamaktır. Soğuk bir miktar buzun bir beze sarılarak ayaklar ve ya bilekler üzerinde gezdirilmesiyle uygulanabilir. Soğuk ayak damarlarında büzülmeye ve damardan sızan sıvıların azalmasına neden olur.


  Hiper tansiyon
  Hiper tansiyon yüksek tansiyon demektir. Yüksek tansiyon aslında damar kılcalları üzerinde ve dolayısıyla böbreklerde soruna neden olur bu sorunlar vücuttan fazlalık sıvıların idrar yoluyla atılamamasına ve en sonunda da ayaklara vuran şişmelere neden olur. Son zamanlarda meydana gelen ayak şişmelerine kalp çarpıntıları da eklenmişse hastanelerin kardiyoloji bölümüne görünmenizde fayda vardır.


  Damar hastalıkları
  Bacaklarda ki damarların tıkanması kanın ayaklarda birikmesine ve bunun sonucun da ayak şişmesi durumuna neden olmaktadır. Bu duruma dikkat etmeniz çok önemlidir. Bacak damarlarınızda şişmelerle birlikte seyreden ayak şişmesi damar hastalıklarına işaret etmektedir. Hastanelerin kalp damar hastalıkları bölümü bu tür vakalara bakmaktadır.

  Hamilelik nedeniyle ayak şişmesi
  Hamile insanların vücutları daha fazla sıvı üretir. Bu sıvının bebek için hayati önemi vardır. Aslında hamilelerde ayak şişmesi hamile insanlardaki uterusun damarlara baskı yapmasından kaynaklanmaktadır. Uzanarak şişliğin yok olmasını sağlayabilirsiniz. Bu tamamen normal bir durumdur.
   
 2. Cevap: Ayak bileği iltihaplanması

  Bir arkadaşımda vardı ayak bileği ağrısı umarım iltihaplanma değil ufak bir burkulmadır sebebi
   
 3. Cevap: Ayak bileği iltihaplanması

  Maalesef arkadaşımızın bilek ağrısı iltihaplanmadan kaynaklanıyormuş. Neyseki başlangıç olduğu için ilaçla tedavisi mümkün.Aksi halde ilerlemiş olsaydı alçı ve sargıya alınanabilirdi.
   
 4. Cevap: Ayak bileği iltihaplanması

  O zaman çok büyük geçmiş olsun diyelim
  Allah şifalarını versin
   
 5. Cevap: Ayak bileği iltihaplanması

  sağ ayak bileğimin 5cm üstünde şişme var ortapedi doktora gittim kimi çorap verdi başkaa doktor çelik tabanlık verdi 1aydır sonuç alamadım acaba başka bölüme gidebilirmiyim
   
Yükleniyor...