Ayak İncinmesine Ne İyi Gelir

'Sağlık Rehberi' forumunda By RiZeLi tarafından 27 May 2010 tarihinde açılan konu

 1. Ayak İncinmesine Ne İyi Gelir
  Ayak İncinmesi
  Ayak İncinmesi Tedavisi  Tedavi;

  1.Sakatlanan bölgeye bir parça tampon koyarak elastiki bandaj sarın, 72 saat kadar sakatlanan bölgeye kompres uy*gulayın. 2.Sakatlanan bölgeye günde 3-4 defa 15′er dakikalık buz tedavisi uygula*yın. 3. incinmeden 72 saat sonra sıcak tedaviye geçin. Bu incinmenin iyileşme süresi ortalama 2-4 gündür.

  Ayak Bileği Kırığı Tedavisi

  Ayak bileğinin geneli likle iki yanında birden görülen bir veya daha fazla ayak bileği kemiğinin tam ve tam olmayan kırıklarıdır. Nedenleri; Bileğin her iki yanındaki basınç geçici olarak bileği veya topuk kemiğinin çıkmaya zorlar. Bağlantıyı sağlayan bağlar gerilir ve kopar. Bağlar gerilip kemikleri de kopartabilir. Tedavi; 1.Şişlik inerse 7-12 gün sonra dikişler alınabilir. 2.Alçı alın*dıktan sonra en az 6 haftalık sargıya veya desteğe ihtiyaç vardır. 3.Günde 3-4 kez 15′er dakika buz masajı yapılmalıdır: 4.Daha sonra sıcak tedaviye geçin. 5.Mümkünse girdap banyosu yapın. 6. Düzgün ve incitmeden hafif masaj yapın. Bu kırığın iyileşme süresi ortalama 18-20 haftadır. Kırığın şiddetine göre bu iyileş*me süresi 12 aya çıkabilir.

  Ayak Bileği Tenosinoviti:

  Ayak bileğin*de bir detendon kılıfının veya bir tendonun enflamasyonudur. Nedenleri; 1.Ayak bileği tendon ve kaslarının aşırı kullanımı veya nadiren yırtılma. 2.Ayak bileğinde yaralanma veya direkt darbe. 3.Yaralanmadan sonra cerrahi kesiden veya yaralanma anındaki cilt kesesin*den, enfeksiyon girişi. Tedavi; 1.Cerrahiye gerek yoktur, 10-14 günlük bir yürüme alçısına ihtiyaç vardır. İyileş*me tamamen sağlanana kadar elastik bandajla ayak bileğini sarmak gerekir.
  2. Sık sık sıcak tedaviye başvurun.
  3. Mümkünse girdap banyosu yapın.