Ayak Kokusunun Nedenleri

'Sağlık Rehberi' forumunda By RiZeLi tarafından 30 May 2010 tarihinde açılan konu

 1. Ayak Kokusunun Nedenleri
  Ayak Kokusu
  Ayak Kokusunun Nedeni

  Ayakkabının yapıldığı maddeden, yanlış çorap seçimine, beslenme seçimden bakterilere kadar ayak kokusuna sebep olan birçok faktör var. Ayak tabanındaki ter bezleri, metabolizmadaki suyu, sodyum klorürü, yağı, mineralleri ve çeşitleri asitleri dışarıya attığında bir de koku oluşturur. Bu yüzden eğer olay mahalinde bakteriler de varsa, bu doğal terleme ayakkabınızı çıkardığınızda ayak renginizi yeşile çevirebilir. Bunların önüne geçmek ve ayaklarınızın kokmasını engellemek için uygulamanız gereken bazı basit kurallar var.

  Sabun Terin bakteriyle birleşmesi sonucu ortaya çıkan kokuyu azaltmanın en iyi yolu, ayaklar m kokulu bir sabunla yıkanmasıdır. Yıkama sonrasında ayaklarınızı iyi bir şekilde kurulamanız bakterilerin kısa devre yapmasma neden olur. Ayaklarınızı bakterileri temizleyecek kadar sık ama üstündeki koruyucu deri tabakasını tahriş etmeyecek kadar da az yıkayın.
  Tuz Daha az terleyen ayaklar için, kaya tuzu da kullanılabilir. Ayaklarınızı sokacağmız leğene bir miktar kaya tuzundan koyun ve üstünü suyla tamamlayın.

  Ayaklarınızı bu solüsyonda biraz beklettikten sonra iyice kurulamanız çok önemli. Kaya tuzu yerine aruk pek çok kozmetik mağazasmda satılan doğal tuzlardan da kullanabilirsiniz.Ayaklarınızı arada sırada su ve yeşil çay ile hazırlayacağınız sıvıda bekletmek de oldukça başarılı bir çözüm.