Ayakda Nasır

'Sağlık Rehberi' forumunda Dark tarafından 3 Eki 2009 tarihinde açılan konu

 1. Ayaklarda Nasır

  Nasır derinin kalınlaşmasıdır. Vücut kendisini korumak için nasır oluşturur.Bu kalınlaşma basınç veya sürtünmenin olduğu yerde oluşur. Vücudumuzun bu mekanizması sayesinde derideki sertleşme oluşmasa idi vücudumuz delik deşik olurdu. Ayağınıza büyük ayakkabı giyerseniz sürtünme olur, küçük giyerseniz basınç oluşur her ikisi de nasırın oluşmasına sebeptir.Bunun için ayakkabı alırken ayağınıza uygun olduğuna dikkat etmelisiniz. Yüksek topuklu veya ince topuklu ayakkabılar vücudun tüm ağırlığını ayağın ön kısmına yükler böylelikle ayağın ön kısmında nasır oluşur. Sivri burunlu ayakkabılar ayak parmaklarını sıkıştırıp nasır oluşturur.

  Ayak'ta 26 adet kemik vardır ve taban çöktüğü zaman bütün kemikler aynı anda çökmez.Bazen metatarslardan biri çöker ve diğerlerinden daha alçak olduğundan yere ilk çarpan o olduğu için bütün ağırlığı o taşır.Ve bu nedenle nasır o bölgede oluşur.

  Parmak üstleri, parmak araları, tırnak kenarları , tırnak yatağında, ayağın üstünde ve altında oluşur.

  Nasır'ın Podiatrist ve Uzman kişiler tarafından alınması gerekir.Nasır'ı almak sadece semptomatik bir tedavidir.Nasır'ın kan dolaşımı veya sinir uçları yoktur, doğru aletlerle ve yöntemlerle alındığı zaman alınırken acı hissedilmez.

  Nasır'ı oluşturan sebep ayakkabı ise ayakkabı seçimi için Podiatriste danışılmalıdır.

  Taban çökmesinden, şekil bozukluğu veya basınç yoluyla oluşan nasırlar için tabanlıklar önerilir.
  Tabanlıklar ayağı olması gereken pozisyona soktuğu için ayaktaki olan ağırlığı/ basıncı eşit bir şekilde dağıtır, böylelikle aşırı basıncı dağıtır.

  Ayaklarınıza düzenli bir şekilde ayak nemlendiricisi kullanın ve kuruyup çatlamasını engelleyin.Ayağa kullanılan nemlendiriciler daha yoğun olmalı.Yeni teknoloji ürünler AHA (Alfa Hidroxi Asit) içerdiğinden nasırın oluşmasını engeller.

  Ameliyat veya lazer ile nasır alındığı zaman etrafındaki sağlıklı deride alınıyor veya yakılıyor bu nedenle tabii ki acı hissedilecektir .İyileşme süresi uzundur çünkü açık bir yara olacaktır.Aynı zamanda yara kapandığı zaman ayakta yara izi kalma şansı yüksektir ve böylelikle zaman içinde yara izinin üzerinde nasır oluşabilir. Bu yüzden ameliyat veya lazer önerilmiyor.
   
Yükleniyor...