Aydınlatma Alanında Yapılan Yenilikler yaşam Kalitemizi Nasıl Etkiler

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 4 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. aydınlatma alanında yapılan yenilikler yaşam kalitemizi nasıl etkiler?

  Cevap: Aydınlatma Alanında Yapılan Yenilikler yaşam Kalitemizi Nasıl Etkiler

  Ay ışıgı ve gün ışığından başka aydınlık bilmeyen insanoğlu ateşin bulunuşuyla yeni bir ışık kaynağına kavuştu.

  Sacayakların üzerine konan korlar ilkel insanlar için ışık kaynağı olurken zamanla elde taşınan meşaleler geliştirilmiştir.

  Klasik çağlarda içyağından yapılan mumlar üretilebilmiştir. 1784''te Argant çift hava akımlı lambayı buldu.

  Lebon''un bulduğu havagazıyla çalışan lambalar 1805''te İngiltere''de sanayi kuruluşlarında kullanılmaya başlanmıştır.

  Osmanlı döneminde havagazı lambaları başlarda İstanbul''da ve yanlız saraylarda kullanılmaya başlanmıştır. 1853''te sırf bu amaçla bir gazhane kurulmuştur.

  Modernleşmeyle beraber Edison ve Swan''ın 1879''da akkor lambayı bulmasıyla aydınlatma kavramında bir devrim yaşanmıştır.

  Kapalı mekanlarda elektrikle aydınlatma kriterlerinden önce tasarruf açısından gün ışığından mümkün olduğu kadar fazla yararlanmak gerekir. Mimari yapı itibarıyla büyük ama ısı izolastonunu engellemeyecek pencereler bulunması doğru bir aydınlatma için baş koşuldur. Bu aşamadan sonra yapay aydınlatma kriterlerinin uygun şekilde sağlanması gerekir.

  Bilindiği gibi yapay ışık doğru ayarlanmadığında yorucu etki yapmaktadır. Bunun için insan bünyesinin alışık olduğu gün ışığı taklit edilmelidir. Bu aşamadı bazı önemli kriterlere dikkat etmek gerekmektedir.

  Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ışık kirliliği hakkında bilimsel çalışmalar yapılmaktadır. Fakat bu çalışmaların devlet tarafından belirgin bir kabul gördüğünü söylemek zordur. Birçok sokak ve resmi bina çevresinin aydınlatmasında bu gerçeklere uyulmamaktadır. özellikle küçük kentlerde bu türden kaygılar neredeyse yok sayılmaktadır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Şub 2017
Yükleniyor...