Azınlık hükümeti nedir ve koalisyon senaryoları

'Haberler' forumunda Demet tarafından 7 Haz 2015 tarihinde açılan konu

 1. Öncelikle Azınlık hükümeti nedir
  Azınlık hükümeti, parlamenter sistemlerde, parlamentoda çoğunluğu olmayan bir partinin, diğer parti ya da partilerin hükümete fiilen katılmadan dışarıdan destek vermesiyle oluşturduğu hükümet biçimine denir.

  Parlamenter rejimlerde siyasal sorumluluk ilkesi gereği hükümet ancak parlamentodaki çoğunluğun desteğiyle kurulup görevde kalabilir. Oysa bazı seçimlerde hiçbir parti parlamentoda tek başına hükümeti kuracak çoğunluğu sağlamayaz. Bu durumda bazı partiler ya da parlamenterler, hükümete fiilen katılmadan partilerden birine gerekli desteği vererek onun azınlık hükümeti kurmasını sağlarlar. Kuşkusuz azınlık hükümetinin görevde kalabilmesi de, bu partilerin ya da parlamenterlerin desteğinin devamına bağlıdır.
  Özellikle partiler arası kutuplaşmanın ya da ideolojik ayrılıkların derin olmadığı İskandinav ülkeleriyle, bunlardan farklı olarak da İtalya'da hükümetler ya koalisyon hükümeti ya da azınlık hükümeti biçiminde kurulmaktadır.

  koalisyon-7 haziran.

  7 Haziran Seçimlerinden sonra seçmen hiçbir partiye tek başına hükümet yetkisi vermezken muhtemel seneryolarıda şöyle sıralayabiliriz.

  SENARYO 1
  Ak Parti 276 VEKİLİ, TEK BAŞINA İKTİDAR OLUR
  HDP’nin barajı aştığı durumda, bir partinin tek başına iktidar olması için yüzde 45 oy alması gerekiyor. Bu orana en yakın parti, AK Parti olarak duruyor. Eğer AK Parti, yüzde 45 ya da üstü oy alırsa, tek başına iktidar kurabiliyor. Ancak bu, açılan sandıktan çıkan oylar çerçevesinde pek mümkün görünmüyor.

  SENARYO 2

  AK PARTİ AZINLIK HÜKÜMETİ
  AK Parti, 276 milletvekilinin altında kalırsa azınlık hükümeti kurar. Dışardan bir partinin desteğini alır. Bu olasılık, seçim öncesinde ulaştırma eski Bakanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanı Binali Yıldırım tarafından dile getirilmişti.

  SENARYO 3

  AK PARTİ-MHP KOALİSYON HÜKÜMETİ
  AK Parti ve MHP’nin milletvekili sayısı, koalisyon hükümeti kurup, TBMM’den güvenoyu almaya yetiyor. Başta Başbakan Ahmet Davutoğlu olmak üzere, AK Parti’liler seçim kampanyası sırasında HDP ve CHP’ye çok sert yüklenirken, MHP’ye karşı daha yumuşak bir üslup sergilemişlerdi. Hatta Davutoğlu, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin memleketi Osmaniye mitinginde, mitinge katılanların Bahçeli ve MHP’yi yuhalamalarını bizzat önlemişti.

  SENARYO 4
  AK PARTİ-CHP KOALİSYON HÜKÜMETİ
  Üçüncü senaryo, AK Parti’nin CHP ile büyük koalisyon kurma olasılığı. Ancak seçim kampanyaları sırasında bu soru CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na soruldu. Kılıçdaroğlu, kesin bir dille bu olasılığı reddetti.

  SENARYO 5
  AK PARTİ-HDP KOALİSYON HÜKÜMETİ
  Seçim kampanyaları boyunca üzerinde en çok spekülasyon yapılan senaryo buydu. Ancak HDP EŞ Başkanı Selahattin Demirtaş, seçimlerde yüzde 10’u geçmeleri halinde, AK Parti ile işbirliği yapmayacaklarını birkaç kez açıkladı.

  SENARYO 6
  CHP-MHP- HDP KOALİSYON HÜKÜMETİ
  AK Parti’nin tek başına iktidar olamadığı parlamentoda, CHP, MHP ve HDP’nin matematiksel olarak koalisyon kurması söz konusu olabilir. Ancak MHP ve HDP’nin böyle bir koalisyonda birarada olmaları az bir ihtimal olarak görülüyor.

  SENARYO 7
  CHP-MHP AZINLIK KOALİSYONU, HDP DIŞARDAN DESTEKLER
  CHP ve MHP’nin, mevcut oy oranları ile koalisyon kurup, TBMM’den güvenoyu almaları mümkün görünmüyor. İki partinin toplam milletvekili sayısı 220 civarında kalıyor. CHP ve MHP koalisyonu ancak azınlık hükümeti olabilir. HDP ya da AK Parti’nin dışardan desteği ile parlamentodan güvenoyu alabilir.
   
Yükleniyor...