B9 Vitamini Nedir

'Sağlık Rehberi' forumunda Meryem tarafından 13 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. B9 Vitamininin faydaları
  B9 Vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar


  B9 Vitamini nedir:
  Folik Asit veya vitamin BC gibi isimlerle de bilinmekte olan B9 vitamini, B12 vitaminine benzer etki alanları olan THFA adlı enziminin ön maddesidir. Amino asit, protein ve sinir sistemi iletisinde kullanılan bazı iletken maddelerin yapımında rol alır. Karaciğerde bir miktar depolanabilmekte olan B9 vitamini ayrıca barsak bakterileri tarafından da üretilebilmektedir. Oldukça dayanıksız olduğundan ışık, ısı gibi etkenlerle, bekleme ve pişirilme esnasında tahrip olur.

  B9 Vitamininin Vücuttaki Faydaları:
  Vücuttaki tüm biyolojik olaylarda yer alan folik asit, kalp ve damar hastalıkları riskini, pek çok tümör oluşumunu önlediği gibi kan hücrelerinin yapımı, çoğalması ve bağışıklık sisteminde antikorların oluşması için de gereklidir. Amino asit, protein ve sinir sistemi iletisinde kullanılan bazı iletken maddelerin yapımında rol alır. DNA ve RNA sentezinde görev alan B9 vitamini, hücre bölünmesi için gereklidir. Büyümeyi sağladığı gibi anne karnındaki bebeğin sinir sisteminin gelişimi için de oldukça önemlidir.

  B9 Vitamini Eksikliği:
  Eksiklik belirtileri B12 vitamini eksikliğine oldukça benzer. Bu belirtiler başta yetersiz beslenme, sindirim sisteminden emilimin ameliyat veya hastalık nedeniyle bozulması, sık alkol tüketimi, ilaç kullanımı, stres ve hamilelik gibi durumlarda ortaya çıkar. Bu durumda iştahsızlık, kilo kaybı, dilde şişme ve kızarma, ishal, unutkanlık, huzursuzluk, paranoya durumu, enfeksiyonlara yatkınlık ve kalp çarpıntısı gibi çeşitli belirtiler görülebilir. Hamilelikte bebek, annenin karaciğerdeki depolarını kısa sürede boşaltır. Bu duruma bağlı olarak B9 vitamini eksikliğiyle ortaya çıkan riskler erken doğum, düşük ağırlıklı bebek ile bebekte spina bifida gibi beyin-omurilik anomalisidir.
   
Yükleniyor...