Babalar Günü Anlam Ve Tarihçesi

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda zamaneanne tarafından 17 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. Babalar Gününün Anlamı  Babalar günü ülkemizde ve dünyanın pek çok ülkesinde her yıl haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanan önemli bir gündür. Babalar günü her ne kadar anneler günü kadar önemsenmese de tarihi onun kadar eskidir.Anneler gününden sadece iki sene sonra, 19 Haziran 1910′da ABDde Washingtonda başlatılmıştır.

  Sonora Smart Dodd, bir pazar günü kilisede, Anneler Günü kutlamaları sırasında, son çocuğunu dünyaya getirirken ölen annesinden sonra bir savaş gazisi olan babası W. Jackson Smartın annelik görevini üstlendiğini, kendisi ve diğer beş erkek kardeşini büyük fedakarlıklarla yetiştirmeye çalıştığını düşünür ve babalar için de bir gün olması gerektiğine karar verir.

  1916′da Başkan Wilson, bu günü ailece evinde kutlarken 1924′te Başkan Coolidge bütün eyaletlere kutlama ile ilgili tavsiye mektupları gönderir.

  Asıl kuvvetli baskı ise 1957 yılında Senatör M. Chase Smith tarafından uygulanır. Senatör annelerimiz ve babalarımız arasında ayrım yapmayalım, kutlanmayacaksa ikisini de kutlama-yalım şeklinde kamuoyu oluşturmaya başlar. Sonunda 1972 yılında yani öneriden tam 62 yıl sonra Babalar Günü, Başkan Nixon tarafından kalıcı olarak uygulamaya sokulur.

  O günden bu yana babalr günü üzerimizde hakları büyük olan babalarımıza bir nebze olsun görevimizi yerine getirmek için kutlanmaktadır.