Bağışıklık Güçlendiren ilaçlarda Bulunan Maddeler

'Sağlık Rehberi' forumunda Blue tarafından 6 Oca 2010 tarihinde açılan konu

 1. Bağışıklık Sistemini Güçlendiren İlaçlarda Bulunan Maddeler

  Domuz gribinin dünya gündeminin ilk sıralarında yer almasından itibaren bağışıklık sistemini güçlendirici destek ilaçların satışında patlama yaşanıyor. Peki ama bu tür ilaçların içinde ne var? Türk Eczacıları Birliği’nin verdiği bilgilere göre Türkiye’de en çok satan ilk dört bağışıklık güçlendirici destek ilacın içinde şu maddeler bulunuyor:

  BETA GLUKAN

  Ekmek mayasından elde edilen ve bağışıklık sisteminin çalışmasını güçlendiren bir madde. Belirli zamanlarda yüksek doz alınması yerine düzenli olarak düşük dozda alınması etkili. Tam buğday unundan veya ekşi mayayla hazırlanmış ekmekten de alabilirsiniz.

  SARDUNYA

  Bilimsel adı “Pelargonium Sidoides” olan bitkinin köklerinden elde edilen sıvı ekstresi bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Sık enfeksiyon geçirildiği ve bağışıklık sisteminin zayıfladığının düşünüldüğü durumlarda, iki-üç aylık kürler şeklinde doktor kontrolünde kullanılmalı.  EKİNEZYA

  Son yıllarda üzerinde en çok çalışma yapılan bitkilerden biri. Bağışıklık sistemindeki temel savunma hücreleri olan akyuvarları aktive etmesinin yanında, TNF-alfa, IL-1, İm münglobulin-M gibi savunma sisteminin temel elemanları üzerinde de etkili.

  Ayrıca solunum yolu enfeksiyonlarının temel etkenleri olan influenza virüs ve herpes virüs üzerindeki gücünü, bazı önemli çalışmalar gösterdi.

  ÇİNKO

  Bağışıklık sisteminin sağlıklı çalışması için çok önemli. Ancak sadece kapsül şeklinde alınması şart değil. Deniz ürünleri, kabuklu tahıllar, çikolata, süt, fındık, badem ve cevizde de bol miktarda çinko bulunur.


  Alıntı.
   
Yükleniyor...