Baharda Gözlere Dikkat!

'Sağlık Rehberi' forumunda aykuta tarafından 23 Nis 2009 tarihinde açılan konu

 1. Özellikle bahar aylarında, polenlerin etkisiyle oluşan bahar nezlesi nedeniyle gözlerin kaşınması, körlüğe kadar uzanan rahatsızlıklara neden olabiliyor.

  Denizli Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Dr. Serdar Marol, alerji ayları olan bahar ve yaz başlangıcında vatandaşların göz sağlığına dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

  Bu dönemlerin çiçek ve ağaç polenlerinin çıktığı zamanlar olduğu için gözde bahar nezlesi rahatsızlığı oluşabildiğini belirten Uz.Dr. Serdar Marol, şöyle konuştu:

  "Gözlerde yanma, şişme, kızarıklık, kaşıntı ve sulanma ile başlayan alerji, en sık bahar aylarında görülür. Bahar nezlesi, alerjinin tam hastalıklı şeklidir. Vatandaşlar bu rahatsızlığı çok hafif olarak algılıyor. Oysa çok önemli ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Dört beş yaşlarında genellikle çocukluk döneminde başlıyor 20 yaşına hatta daha sonraki yaşlara kadar devam ediyor."

  Hastalığın ilaç, damla, pomat ve merhemlerle tedavi edildiğini anlatan Marol, sözlerine şöyle devam etti: "Bu hastalığa yakalananlar mutlaka doktor kontrolünde tedavi olmalı. Eğer bu hastalık tam tedavi edilmezse ileri yaşlarda keratokonus hastalığı adı verilen korneal dejenerasyona sebep olabiliyor."

  Bahar nezlesinin gözde tatlı bir kaşıntıya neden olduğunu, hastalar için asıl büyük tehlikenin bu noktada odaklandığını ifade eden Dr. Serdar Marol, başta çocuklar olmak üzere büyüklerin dahi tatlı bir kaşıntı olduğu için gözlerini sürekli kaşıyarak büyük bir riske girdiklerini sözlerine ekledi.
   
 2. Cevap: Baharda Gözlere Dikkat!

  sanırım önemli bir sorun.. emeğine sağlık
   
 3. Cevap: Baharda Gözlere Dikkat!

  Baharın en olumsuz yanı da bu sanırım. Allerjisi olanların dikkat etmesi ve hafife almaması gerekli bir konu. Teşekkürler Aykut :f40:
   
 4. Cevap: Baharda Gözlere Dikkat!

  evet bende küçük iken olmuştum bi ara nezle çok zor vallah:f196:
   
 5. Cevap: Baharda Gözlere Dikkat!

  Dikkatli olmakta fayda var.Verdiğin bilgiler için teşekkürler Aykut:f40:
   
 6. Cevap: Baharda Gözlere Dikkat!

  İlk kez bu yıl sorunsuz geçecek diye düşünüyordum bahar aylarını :(

  kime güldüysem :f196: