Bahşi Halife Kimdir

'Biyografi' forumunda Belinay tarafından 21 Mar 2012 tarihinde açılan konu


 1. Bahşi Halife Biyografi

  Bahşi Halife Anadolu'da yetişen velilerden. Akbilek Bahşi Halife adıyla tanınırdı. Amasya'ya bağlı Taşova'nın Uluköy (Sonusa) kasabasında doğdu. Doğum tarihi bilinmemektedir.

  Önce, memleketinin alimlerinden ders aldı. Sonra da zamanının büyük alimlerinden ilim tahsil etti. Daha fazla bilgi sahibi olmak maksadıyla Arab ülkelerine gitti. Burada İmam-ı Celaleddin Süyûti, Şeyhülislam Zekeriyya Ensari, Şemseddin Muhammed Sehavi gibi büyük alimlerden de çeşitli dini ilimleri tahsil etti. Ayrıca tasavvuf büyükleriyle görüştü. Onların sohbetlerinde manevi hallere ve makamlara yükseldi.

  Çok fazla zühd ve takva sahibi idi. Yani dünyaya düşkün olmayıp haramlardan çok sakınırdı. Dini ilimleri iyi bilirdi. Devamlı nafile namaz kılar ve oruç tutardı. Kanaat sahibi olup, az bir dünyalıkla idare ederdi. Sert ve kalın elbiseler giyerdi. Fıkıh ve tefsir ilimlerinde söz sahibi idi. Tefsirlerin çoğunu ezbere bilirdi. Osmanlılar zamanında yetişmiş İslam alimlerinin en büyüklerinden olan Müftiy-yüs-sekaleyn İbn-i Kemal Paşa, Bahşi Halife'den tefsir ilmi okuyup, hadis-i şerif öğrenen alimlerdendir.

  Bir gün camide vazında abdest almanın faziletlerini anlatırken, alınan abdest suyu ile günahların döküldüğünü söyledi. Cemaat arasında bulunanlardan birinin kalbine, bu nasıl olur diye bir düşünce geldi. O zaman Bahşi Halife kollarını sığayarak dirseklerine kadar havaya kaldırdı ve; "Böyle olur." dedi.Cemaat, Bahşi Halife'nin kollarından nûr fışkırdığını gördü. Bu yüzden Akbilek lakabı verildi.

  Bahşi Halife, kırk sene müddetle ilmin yayılmasına çalıştı ve pekçok alim yetiştirdi. Halveti tarikatına mensûb idi. Tarikatte hocası Cemal-i Halveti'nin halifelerinden Muhyiddin bin Muhammed Efendi'dir. Resûlullah efendimizle rüyasında sohbet ederdi.Rüyalarını ve Peygamber efendimizle olan sohbetlerini anlatan ve bir benzeri olmayan çok güzel bir risale yazmıştır.

  Akbilek Bahşi Halife'den başka, Bahşi Halife adında iki alim daha vardır.

  Birincisi Kastamonu'nun Küre kasabasından olup, müderristir. Sultan İkinci Selim'in şehzadeliğinde hocalık yapmıştır. 1544 (H.951) senesinde vefat etmiştir.

  İkincisi Balıkesir Kızılcatuzla'dan olup, 1537 (H.944)'de Trablusşam kadısı oldu. Daha sonra Kudüs kadılığına getirildi. 1558 (H.966) senesinde dürziler tarafından şehid edildi.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Ara 2012
Yükleniyor...
Benzer Konular - Bahşi Halife Kimdir
 1. zamaneanne
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  629
 2. Sitem
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  600
 3. Elfida
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,061
 4. Wish
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  877
 5. alemşah
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  666