Bakıcı sendromu - bakıcı değişikliğinin etkileri

'Sağlıklı Yaşam' forumunda YAREN tarafından 5 Mar 2011 tarihinde açılan konu

 1. Bakıcı sendromu, bakıcı değişikliği, bakıcı değiştirme

  Bakıcı sendromu ve bakıcı değişikliğinin etkileri[​IMG]

  Çocuklar temel bakım aldıkları kişiye bağlanırlar. Bu kişilerin tamamen ortadan kaybolması, çocukta kayıp duygusunu geliştirir.

  Bakıcının çocuğa ne sıklıkta ve süreyle baktığı, bakıcı değişikliğinin etkileri açısından önemlidir.

  Eğer bakıcı doğuştan itibaren çocuğun tek beraber olduğu kişiyse, çoğu zaman anneyle özdeşleşir ve bakıcının gitmesi neredeyse annenin gitmesi kadar travmatik olabilir. Bu konuda eğer bakıcı mutlaka gerekiyorsa bu kişinin çocukla olan ilişkisi aile için her şeyden önemli olmalıdır. Çocuk mutluysa bazı şeyler göz ardı edilebilir. Çocuk mutsuzsa zaten bakıcının gitmesi onun için travmatik olmayacaktır.

  Bakıcının gitmesi zorunluysa, aile bu süreci yeni bakıcının alışma süresince çok dikkatli planlamalı, anne veya çocuğun yakın olduğu bir kişi çocukla alışma dönemini beraber geçirmelidir.
  Ayrıca çocukların adaptasyon kapasitelerinin yüksek olduğu düşünülürse, çocuğun sevgi, oyun vs. gibi ihtiyaçlarına önem verecek yeni bir bakıcıya alışmaları ve eskiyi unutmaları da uzun sürmez. Oyun bu dönemde en önemli yöntem olmalıdır. Oyunla çocuklara ulaşmak en akıllıca ve en kolay yoldur.
   
Yükleniyor...