bakır madeni hakkında bilgi

'Ders notları' forumunda EyLüL tarafından 16 Mar 2015 tarihinde açılan konu

  1. Bakır madeni hakkında bilgi

    Bakır ısı ve elektrik iletkeni bir metaldir, kolay şekil verilebilir ve elde etme maliyeti de birçok metale göre düşüktür. Bütün bu sebeplerden dolayı başta elektrik kabloları ve iletim hatlarında olmak üzere birçok elektrik malzemesinde ve mutfak kap kacağında kullanılan ana hammaddedir. Bakır hem ucuzdur, hem de mutfak için sağlıklı bir metaldir! Ancak bakır kapların kalayla kaplı olması şarttır yoksa gıdalara bakır geçebilir ve zehirlenmelere yol açabilir. Ayrıca bakır kaplarda yemek bekletilmemeli ve daha çok su gibi asit ihtiva etmeyen maddelerin ısıtılmasında kullanılmalıdır!

    Atom numarası 29 yoğunluğu 8,95 olanalt 1084 °Cye doğru eriyenalt doğada serbest veya birleşik olarak bulunanalt ısı ve Elektriği iyi ileten kolay dövülür ve işlenir olduğundan eski çağlardan beri türlü işlerde kullanılan kızıl renkli Elemente Bakır denir. (simgesi Cu) dur. Bakırın rengi kızıla yakın kahverengidir.

    Bakır yüksek Elektrik iletkenliği ile elektrik ve Elektronik sektöründe ısı iletkennliği ile soğutma sistemlerinde paslanmaz özelliğinden dolayı kaplama malzemesi olarak kullanılan bir maddedir. Bakırın kaynak işlerinde metalürjide ve bronz İmalatı (üretmi)nde de önemli yeri vardır.
     
Yükleniyor...