Balıkesir'de Gezilecek Yerler

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Blue tarafından 29 Haz 2010 tarihinde açılan konu

 1. Balıkesir'de Gezilecek Yerler
  Balıkesir Gezilecek Yerler

  [​IMG]  Antandros (Edremit-Altınoluk) Antik Kenti :

  Mysiada İda Dağı eteğinde çok eski bir şehirdir. Adramytteionun denize bakan çıkıntısının kuzey kenarında, Alkaiosa göre bir leleg yerleşimi, Skepsisli Demetriosa göre bir Kilikya kuruluş; Herodota göre bir Pelasg yerleşimi; Thukydidese göre bir Aiol yerleşimi. Edonis ve Kimmeris gibi yan adları da vardır. Bu adların, Aristotelese göre Antandrosu işgal eden kavimlerden kaynaklanması gerekmektedir. Diğer bir söylentiye göre de; buradan sonradan kovulan Andrialılar tarafından kurulmuş olmasıdır.
  Antandros bölgesinde, sikkelere göre Astrianın doğusundaki Asponeusda , İda dağlarından elde edilen ve özellikle gemi yapımında kullanılan ağaç (Odun-Kereste) ticareti ileri düzeydeydi. Pers yönetimi sırasında Dareios tarafından ele geçirilmiştir. Pelopponnes savaşları sırasında birçok kez olayın içine çekilmiştir. Atinalılara tribut(vergi) ödemek zorunda idi. Sicilyalıların hareketi yüzünden tekrar Perslerin eline düşmüştür. Sonra Persler tarafından kovulmuşlardır. 4.yyın ikinci yarısınra özgür bir şehir olarak sikke basmıştır. Geç dönemlerde Titusdan Elagabal a kadar sikke basmıştır. Hristiyanlık döneminde bir psikoposluk merkezi idi. H.Kiepert tarafından bugünkü Avcılar yakınında, sahile doğru, iki yüz on beş metre yükseklikteki bir dağ üzerinde lokalize edilmektedir. Burada bulunmuş bir yazıt yayınlanmıştır.

  Kaz Dağı (İda Dağı) :

  Edremit Körfezinin Kuzeyinde bulunan Kaz dağları 21.300 hektarlık alanıyla deniz ve yeşilin tarihi dengeler ile doğanın kucaklaştığı zengin fauna ve florası ile ülkenin görülmeye değer yerlerindendir. Kazdağlarına ilçenin dört noktasından ulaşılabilir. Bunlar Zeytinli, Kızılkeçili Köyü, Güre Köyü ve Altınoluk istikametinden çıkan orman yollarıdır.

  Plajlar :

  Akçay:
  Edremite 10 km uzaklıktadır. Sahil şeridi olup, kısmen çakıllıdır. Her yerinden fışkıran tatlı , soğuk suları ve artezyenleri ile ünlüdür.

  Altınoluk:

  Edremite 28 km. mesafededir. Oksijen deposu özelliğini taşıyan yörede çok sayıda konaklama tesisi ve eğlence mekanları bulunmaktadır.

  Kaplıcalar :

  Edremit – Güre Kaplıcası:
  Edremite 12 km, Akçaya ise 3 km uzaklıktaki kaplıca sağlık ve dinlenme yeridir. Kaplıcanın orijinal bölümlerinde ilkçağ Roma hamamı özelliklerini taşıdığı görülmektedir. Suyun sıcaklığı 64*C olup, romatizma, kadın hastalıkları, cilt hastalıkları,guatr, kireçlenme, sedef, böbrek taşı ve kumları ile karciğer hastalıklarına iyi gelmektedir. Konaklama imkanı vardır.

  Bostancı – Entur Kaplıcaları:
  Burhaniyenin Edremit çıkışında ve Burhaniyeye 10 km uzaklıkta son derece modern tesislerdir. Ortalama 51derece sıcaklıktaki yıkanma suyu Romatizma, siyatik, lumbago ve kadın hastalıklarına iyi gelmektedir. Burhaniye-Edremit yol ayrımında olduğundan ulaşım kolaydır.

  Edremit – Derman Kaplıcası:
  Edremit ilçesine 3,5 km uzaklıkta olan kaplıca tesisinde 21 adet küvetli odada banyo imkanı mevcuttur. Kaplıca suyu çeşitli kadın hastalıklarına, romatizmaya ve içilmek suretiyle böbrek taşı rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

  Mesire Yerleri :


  Pınarbaşı:
  Güre Köyü sınırları içinde Akçaya 6 km mesafede bir piknik yeridir. Yamaçtan akan bol ve buz gibi su yaz aylarında serinlemek için ideal bir köşedir. Orman Müdürlüğünce işletilmektedir. Ayrıca piknik alanı içerisinde Alabalık üretilen bir çiftlik bulunmaktadır.

  Şahinderesi:
  Kazdağlarının Altınoluk bölgesi eteğinde bulunmaktadır. Altınoluku tepeden görür.Temiz kaynak suları olan bol ağaçlı bir piknik yeridir.Ayrıca bir konaklama tesisi ve restoranı bulunmaktadır.

  Çağlayan Piknik Yeri:
  Kızılkeçili Köyü içinde olup, Akçaya 3 km mesafededir. Kültür Bakanlığınca tescillenmiş 800 yıllık çınar ağacı burada bulunmaktadır.

  Hanlar:
  Ençok rağbet edilen piknik yerlerindendir. Akçaya 35 km uzaklıktadır. Ormanları ve soğuk suları ile dikkati çeker. Çevresinde lokanta ve kafeler bulunur.

  Mıhlı Çay:
  Akçaya 25 km mesafede Altınoluk- Çanakkale karayolu üzerinde çevresi ormanlık bir dere kenarıdır.

  Güre Gelinçamı Piknik Yeri:
  Güre Köyüne 3 km mesafede halka açık bir piknik yeri Güreden itibaren yeni açılan yol ile ulaşılabilir. Her yıl Güre Belediyesince yapılmakta olan Sarıkız etkinliklerinin bir bölümü burada yapılmaktadır.

  Sütüven:
  Edremite 20 km uzaklıkta İzmir – Çanakkale karayolu üzerinde piknik alanıdır. Manzara seyir terazları ve oyun alanları düzenlemeleri bulunmaktadır. Alanda 8 m yükseklikten dökülen ve yörenin adı ile anılan Sütüven şelalesi bulunmaktadır.

  Hasanboğuldu:
  Sütüven piknik alanından sonra derenin karşı tarafındaki patika yolu izleyerek 1 km sonra ulaşılır. Bir şelalesi ve içinde pek çok balığın bulunduğu gölcükten oluşur.

  Subaşı:
  Altınolukun 2.5 km batısında Doyran Köyüne çıkan yolun 500 m sağında şehir içme kullanma suyunun sağlandığı kaynağın başıdır. Asırlık çınar ve ceviz ağaçlarının gölgelediği Subaşında çağlayan suyunun serinliğinde oturabileceğiniz kır gazinoları vardır.

  Bent:
  Altınolukun 2 km doğusunda Şahinderenin düzlüğe çıkış noktasındadır. Belediye tarafından 40 yataklı bir otel yaptırılmıştır.

  NE ALINIR..?


  İlin höşmerim tatlısı, kolonyaları, Yağcı Bedir halısı alışverişte alınması önerilen özgün ürünlerdir.

  Ne Yenir ?
  Höşmerim tatlısı ve Susurluk ayranı meşhurdur.

  Yapmadan Ayrılma :
  Şeytan Sofrasında günbatımı izlemeden,

  Cunda Adasında balık yemeden, Avşa şaraplarının tadına bakmadan,

  İlçe plajlarında denize girmeden,

  Kaplıcalarından yararlanmadan,

  Höşmerim tatlısı yemeden, Susurluk ayranı içmeden,

  Kolonya ve almadan,Sındırgıdan Yağcı Bedir halısı almadan,
   
Yükleniyor...