Balıklı göl nerededir ve hangi bölgemizdedir

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 17 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  Balıklı göl nerededir ve hangi bölgemizdedir

  [​IMG]
  Dünyaca ünlü Balıklıgöl Şanlıurfa ilimizin sınırları içerisindedir. Şehir merkezinin güneybatısında yer alır. Yerli ve yabancı pek çok turisti kendisine çeken Balıklıgölün hikayesini bilmeyenler için anlatalım.

  Nemrut’un ne kadar zalim olduğu herkes tarafından bilinir. Nemrut suratlı deyimi de Nemrut’un çevresine saçtığı korku ve dehşetten gelmiştir.

  Nemrut rüyasında doğacak bir çocuğun kendisini öldüreceğini görmesi üzerine o sene doğan tüm çocukların öldürülmesini emreder. İbrahim peygamberin annesi bunu duyunca kaçarak bir magaraya saklanır ve Hz. İbrahim’i bu mağarada dünyaya getirir ve onu orada bırakarak kaçar. İbrahim Peygamberi bir dişi ceylan emzirir.

  Bir süre sonra Nemrutun askerleri onu bulur ve Nemrutun huzuruna çıkarırlar. Nemrut Hz. İbrahimi çok sever ve yanına alıp büyütür.

  Nemrut putlara tapar ve halkınında putlara tapmasını emreder. Hz. İbrahim bu durumdan hoşnut değildir. Bir gün eline aldığı baltayla putları tek tek parçalar ve baltayı en büyük putun boynuna asar.

  Olay farkeden rahipler bu olayı Hz. İbrahimin yapmış olabileceğini öne sürerler. Hz. İbrahim yargılanır ve yakarak öldürülmesi emredilir.

  Dört bir taraftan toplanan odunlar bir alanda yığılır ve oluşan odun dağı ateşe verilir. Hz. İbrahim bir mancınıkla bu ateşe fırlatılır. Ancak ateş göle dönüşür odunlar ise balığa…

  Bu olaydan sonra göl ve gölde bulunan balıklar kutsal sayılmış ve dokunanın başına felaket geleceğine inanılmıştır.