Balina Türleri

'Eğitim Merkezi' forumunda EyLüL tarafından 17 Eki 2011 tarihinde açılan konu

 1. Balina Çeşitleri
  Balina türleri, Balina türleri hakkında bilgiler
  Balina Türleri Nelerdir?

  Balina Türleri

  Grönland balinası,
  Katil balina,
  Kuzey Atlantik balinası
  Kaşalot,
  Denizgergedanı,
  Mavi balina,
  Çatalkuyruklu balina
  Beyaz balina

  Arktik denizlerde yaşayan en iri ve büyük memeli hayvan. 60 fil veya 350 sığır rahatlıkla içine sığabilir.Ağzını açtığında bir kayıkla tayfalarını rahatlıkla yutabilir.Memeli olup, akciğer solunumu yapmasına rağmen vücudu balığı andırır.
  Ön üyeleri kürek şeklindedir. Arka üyeleri ise gelişmemiştir. Sert, kılsız ve kaygan derisinin altında 45 cm kalınlıkta bir yağ tabakasına sahiptir.Kemikleri süngerimsi olup, içleri yağla doludur.Balıkların tersine olarak kuyruk yüzgeci yatay ve kemiksizdir.Tuzlu sudan etkilenmemeleri için gözyaşı bezleri koruyucu sıvı bir madde salgılar.

  Sürü halinde gezerken kendilerine has sesler çıkararak haberleşirler.Bir katil balina aynı anda iki ses çıkarır.
  Mavi balinalar ise bütün okyanusa yayılan sesler çıkarırlar. Dış kulakları olmamasına rağmen işitme duyuları çok güçlüdür. Koku alma duyusundan mahrum oldukları sanılır.
  Yavrularını emzirirken yan yatar ve sütü yavrunun ağzına püskürtürler. 15-20 dakika aralıklarla su yüzüne çıkıp, başlarının üzerindeki kapaklı burun delikleri ile nefes alırlar. 1,5 saat su altında kalabilirler.Burun deliklerinden su fışkırtmazlar. Dışarı soludukları ısınmış nemli hava atmosferde yoğunlaştığından fışkıran bir su hortumunu andırır.
   
Yükleniyor...