Barikat Kimdir, Resimleri

'Biyografi' forumunda Masal tarafından 15 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. Barikat Hayatı ve Fotoları


  Barikat Biyografisi


  Bugün Türkiye'nin en çok tartışılan gruplarından biri olan ve 2002 yılında yayınladıkları ilk albümleri "Güneşin Çocukları" ile Türkiye Hiphop hareketininin yönünü, tümden değiştiren Barikat, 1996 yılında Jöntürk öncülüğünde, sivil bir gençlik hareketi olarak Güneşin Çocukları adıyla Bursa'da kuruldu.

  Uzun bir süre sonra, 40'ı aşkın kemikleşmiş kadrosuyla, 2001 yılına dek, yüzlerce söyleşi, konferans, tiyatro ve film gösterileri, müzik ve şiir dinletileri düzenleyerek toplumsal dönüşüme katkıda bulunmaya çalıştı.

  [​IMG]

  Bursa Amatör Yazarlar ve Sanatçılar Derneği'ni kurdu. Simurg Yayınevi'ni ve "Bursa Gençlik Merkezi"ni açtı.
  Sokak çocukları, uyuşturucu, aids, çevre kirliliği, rütük, paralı öğrenimi, savaş, terör ve şiddete karşı; ırk, din, dil, mezhep, sınıf, yaş, cinsiyet, cinsel yönelim ayrımcılıklarına karşı pek çok protesto eylemleri düzenledi.

  1999 yılında, kadro değişikliğine giden grup, 2000 yılına dek, Jöntürk, Elçi, Çığlık, Kuş olarak yoluna devam etti. 2000 yılında, Jöntürk, Murat Pakten, Yargı ve Refleks'ten oluşan yeni kadrosuyla 2002 yılında Zihni Müzik'ten "Güneşin Çocukları" adlı ilk albümlerini yayınlayarak, bu albümleriyle ortaya koydukları sosyal, kültürel ve politik tavırla, Türkiye'de caka satmak, böğürmek ve küfretmek olarak görülen "Underground" ve "hard core" rap anlayışını yeni baştan yazıp, Türkçe rap'in yurt genelinde kökten değişimini sağladı.

  [​IMG]

  Egemen kültür karşısında, toplumun ezilen, dışlanan, dudak bükülen kesimin çığlığını haykıran Barikat, yazdıkları derin ve anlam yüklü balyoz gibi sert liriklerinde, devleti, hükümeti, başbakanı, faşizmi, militarizmi, ırkçılığı, milliyetçiliği, savaşı, şiddeti, terörü, her türlü ayrımcılığı, kokuşmuş eğitim ve sağlık sitemini, varolan geleneksel aile kurumunu, tüketime ve sömürüye dayalı müzik sektörünü korkusuzca topa tuttu.

  Sınırsız, özgür, eşit evrensel bir dünya için, albümlerinde, Yunus Emre, Hacı Bektaş, Jack London, Mevlana, Babailer, Spartaküs, Pir Sultan Abdal, Bruno, Dadaloğlu, Mustafa Kemal Atatürk, Şef Seattle, Aşık Veysel, Ruhi Su, Galilo, Yaşar Kemal, Einstein, Aşık Mahsuni Şerif'e selam yollayan Barikat, etnik enstrümanları hiphop rap müzikte kullanmayı küçültücü bulanlara karşın, kimi parçalarında bağlama, bendir, kavala, kanun, darbuka, ney ve zurnayı cesurca (inatla) kullanarak, ilk kez "Anadolu hiphop" kavramını ortaya attı.

  [​IMG]

  [​IMG]
   
Yükleniyor...