Barış Manço Kimdir, Resimleri

'Biyografi' forumunda Bella tarafından 26 Mar 2012 tarihinde açılan konu

 1. Barış Manço Biyografisi


  2 Ocak 1943 – 1 Şubat 1999 İstanbul.Mehmet Barış Manço, 2 Ocak 1943 tarihinde, Rikkat ve İsmail Hakkı çiftinin ikinci çocukları olarak İstanbulda dünyaya geldi. Ailede artık Barış da dahil olmak üzere Savaş Manço, İnci Manço ve Oktay Manço vardı. Annesi Rikkat Hanım, Türk Sanat Müziği sanatçısıydı. Aileden gelen yeteneğiyle ortaokul öğrenimi aldığı yaşlarda müzikle ilgilenmeye başladı. Küçüklüğünde kendi kendine gitar çalmaya başlamış olan Barış Manço annesinden piyano dersleri alarak tekniğini ve müzik bilgisini geliştirdi. Liseye Galatasaray Lisesinde başladı.

  Müziğe Galatasaray Lisesinde başlayan Barış Manço arkadaşlarıyla birlikte iki grup kurdu. Kurduğu ilk grubun adı “Kafadarlar, ikincisi ise “Harmonilerdi. Daha sonra Şişli Terakki Lisesine geçiş yaptı.

  [​IMG]

  Liseyi bitirdikten sonra Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisinde 1963 – 1971 yılları arasında resim, grafik ve iç mimari okudu. Bu okuldan birincilikle mezun olup altın madalya aldı. Belçikada “ Les Mistigris adında bir grupta yer aldı. “Les Mistigrisle beraber iki yıl içerisinde Paris Olympiada konser verdi. 1966 yılında Pariste iki 45′lik plak çıkardı.

  1967′de Fuat Güner ve Mazhar Alanson ile birlikte “Kaygısızlar adıyla bir grup kurdu. Aranjman şarkılara tepki göstererek Anadoludan beslenen pop folk tarzında müzik yapmaya başladı.


  1969 baharında “Dağlar Dağlar ile büyük bir çıkış yaptı, albüm beş ayda 700 bin adet satışa ulaştı. Bu çalışma, sanatçıya Altın Plak Ödülünü de kazandırdı. 1971 yılında Moğollar ile çalıştı. Askerliğini Polatlıda asteğmen olarak 1971-1973 yılları arasında yaptı. 1973′de Kurtalan Ekspresi kurdu. İlk klibini yine aynı yıl “Hey Koca Topçuya çekti. 1975′te ilk albümü “2023″ü yaptı.

  [​IMG]

  1980 yılında Altın Orfede “ Nick The Chopper ve “ Ben Bir Şarkıyım adlı Bulgar şarkısı ile de altın madalyalar aldı. 1981′de çıkardığı “Sözüm Meclisten Dışarı adlı albümündeki Dönence isimli şarkısı ilk Türk Psychedelic Rock olarak kabül görür. Yurtdışında birçok TV programına konuk olarak katıldı, birçok ülkede konserler verdi. 1983 yılında Eurovision Şarkı Yarışmasına “Kazma adlı şarkısıyla katıldı , ancak kendi isteğiyle bu parçayı ön elemeden çekti.

  Bestelediği 200′ün üzerindeki şarkısı, kendisine 12 altın ve 1 platin albüm ve kaset ödülü kazandırdı. Bu şarkıların bir bölümü daha sonra Yunanca, Bulgarca, Arapça, Farsça, Kürtçe, Japonca, İbranice, Fransızca, İngilizce ve Flemenkçe olarak yorumlandı.

  [​IMG]

  1988 yılının Ekim ayında TRT 1′de çocuk ve aileye yönelik bir eğitim kültür ve eğlence programı olarak başlayan “7′den 77′ye , 1998 Haziran ayında 370. kez ekrana gelerek Türk televizyonculuğunda ulaşılması zor bir rekora imza attı. “Ekvatordan Kutuplara isimli programında ekibiyle birlikte beş kıtada 100′den fazla değişik yöreye giderek 600. 000 km. ye yakın yol kat etti.

  Ayrıca “4 × 21 Doludizgin adında bir talk-show programının yapımcılığını üstlendi. Ekim 1992′den 1993′ün sonlarına kadar 52 bölüm yayınlandı.

  [​IMG]

  Ödülleri:
  Müzik ve televizyon hayatında sayısız ödül aldı. Bunlardan bazıları 1991′de Türkiye Cumhuriyeti devlet sanatçısı unvanı, aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Onursal Doktora unvanı, Uluslararası Teknoloji Ödülü, Japonya Uluslararası Kültür ve Barış Ödülü aldı. Ayrıca, Belçika Krallığı Leopold II Şövalyesi Nişanı, Fransız Kültür Bakanlığı Edebiyat ve Sanat Şövalyesi Nişanı, Türkmenistan Cumhurbaşkanlığı tarafından verilen Türkmen Vatandaşlığı ödülleri vardır. 200′ün üzerinde şarkısı olduğu için 12 altın ve 1 platin albüm ve kaset ödülü kazandı.

  [​IMG]

  1978′de Lale Manço ile evlendi, Doğukan ve Batıkan ismini verdikleri iki erkek çocukları oldu.
  Barış Manço, 31 Ocak 1999 gecesi 23:30 sularında Modadaki evinde kalp krizi geçirdi. Siyami Ersek hastanesine kaldırılan Mançonun aynı gece (1 Şubat 1999 Pazartesi) saat 01:30′da doktorlar tarafından vefatı açıklandı.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 15 Oca 2013
Yükleniyor...