Baş ağrısı nasıl tedavi edilir?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 24 Oca 2014 tarihinde açılan konu

 1. Baş ağrısı nasıl geçer?


  Baş ağrısı birçok insanda görülen bir rahatsızlıktır.

  Baş, boyun ve yüz bölgesinde bulunan kas ve kas gruplarından kaynaklanan miyofasyal ağrılar, bu bölgedeki birçok organik nedenli ağrıyı taklit edebilir.

  bas-agrisi-nasil-gecer.

  Miyofasyal noktalar ile ağrı yayılma alanı farklı bölgeler olabileceğinden ve bu ağrılar için yapılacak tetkiklerde de pozitif bulgu elde edilemeyeceğinden tanı gecikebilir.

  Baş, yüz ve çene ağrılarına sebep olabilecek kas gruplarını değerlendirmek çok önemlidir. Özellikle boyun ve sırt bölgesindeki kas kaynaklı ağrılar baş, kulak, çene-yüz ağrıları, çene ekleminden ses gelmesi, kulak çınlaması, ağız açmada kısıtlılık, ağrı veya kaymalara sebep olabilir.Baş ağrısından yakınan kişilerde doğru teşhis konup uygun tedavi uygulanamadığında ağrı kronikleşir, çözümlenemeyen baş ağrıları için de psikolojik denir.

  Baş ağrılarının üç yüzden fazla sebebi vardır. Ancak şiddetli baş ağrılarında hemen hemen herkesin aklına ilk gelen hastalık migrendir.

  Migren hastalarının yarıya yakınında baş ağrısına görme bozuklukları, yüzde uyuşma, konuşma zorlukları gibi belirtiler de eşlik eder. Bazen migren atağından önce duygusal değişiklikler, depresif ruh hali, susama hissi, sık idrara çıkma, esneme gibi belirtiler izlenir.
   
Yükleniyor...