Baş Dönmesi Nedenleri Nelerdir?

'Sağlık Rehberi' forumunda Yasemin tarafından 2 Mar 2013 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]


  Aniden Baş dönmesi bir hareket yanılsamasıdır.Sağlıklı Hasta olmayan bir hareketi varmış gibi algılamakta ve kendisinin ya da çevresinin hareket ettiğini zannetmektedir. İnsandaki Dengesizlik hissi, kişinin çevresine göre dengesini sağlayamama durumudur.Baş Dönmesi Çocukluk çağında oldukça seyrek görülmekte.Ani Hareket ederken dengemizi sağlayabilmek için oldukça çok sayıda vücut sisteminin birlikte uyum içinde çalışması gerekmekte.

  Baş dönmesinin nedenleri kısaca şöyledir;

  Beyin, beyincik gibi organlardan oluşan merkezi sinir sistemindeki kanama veya kan damarlarındaki tıkanıklıklara bağlı beslenme bozuklukları, multipl skleroz (MS), sifiliz, çeşitli beyin tümörleri, parkinson hastalığı, migren v.b. hastalıklar dengenin bozulmasına neden olabilirler.Kalp yetmezliği, kalp kapakçığı hastalığı, kalp krizi, diabet, tiroid bezi hastalıkları, kansızlık, kontrol edilemeyen yüksek tansiyon, posture bağlı düşük tansiyon, ileri kalp ritim bozuklukları, ani ve şiddetli su kaybının nedne olduğu baş dönmeleri.

  Gerçek baş dönmelerinin çok büyük bir kısmından sorumlu olan organdır. Pozisyona bağlı baş dönmesi, baş dönmesi ile ilgilenen kliniklerde en sık rastlanan nedendir.Hemen hemen bütün hastalarda, başın hareketleri ile artan baş dönmesi yakınması mevcuttur.Sıklıkla başa alınan sert darbelerle, kafatasında meydana gelen, iç kulağı da zedeleyen bir kırık sonrasında baş dönmesi ile beraber bulantı ve kusma oluşabilir.
   
Yükleniyor...